Kreatywne księgowanie długu? Prezydent jest za
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczącą ograniczenia wpływu wahań kursów walut obcych na państwowy dług publiczny.
Zgodnie z nowelą, w przypadku przekroczenia przez dług progu 50 proc. lub 55 proc., zagraniczna część długu ma być dodatkowo przeliczana na złote z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych z roku, za który ogłaszana jest relacja. Następnie tak wyliczona kwota będzie pomniejszona o wolne środki MF na koniec roku służące finansowaniu potrzeb pożyczkowych w następnym roku budżetowym. Dopiero jeśli w wyniku powyższego przeliczenia wartość relacji tak obliczonej kwoty do PKB byłaby mniejsza niż odpowiednio 50 proc. lub 55 proc., nie stosowałoby się ograniczeń ustawowych zawartych w ustawie o finansach publicznych.
Wprowadzenie tych zmian oznacza, że minister finansów będzie zobowiązany do ogłaszania na koniec roku budżetowego m.in.: kwoty wynikającej z przeliczenia PDP na złote z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych ogłaszanych przez NBP; kwoty wolnych środków finansowych na koniec roku budżetowego służących finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w kolejnym roku oraz głównej kwoty służącej do obliczenia nowej relacji.
Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk informował wcześniej, że nowa relacja nie zastąpi dotychczasowej relacji długu publicznego do PKB, a jedynie będzie stanowić dodatkowy miernik, od którego uzależnione byłoby uruchomienie sankcji za przekroczenie przez relację długu do PKB progu 50 proc. lub 55 proc.
Ustawy wchodzą w życie 1 stycznia 2013 roku.
(PAP)
bg/ jtt/