Informacje

fot. YouTube
fot. YouTube

Szczurek chce zachęcić do płacenia podatków. Mamy propozycję - na początek je obniżyć

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 listopada 2014, 14:24

  • Powiększ tekst

Nowa ordynacja podatkowa, nad którą ma pracować komisja kodyfikacyjna powinna zachęcić do płacenia podatków - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Zdaniem szefa komisji prof. Leonarda Etela nowy akt musi pogodzić interesy podatników i fiskusa.

Szczurek wręczył dziś akty powołania członkom Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Ma ona przygotować założenia, a potem projekt nowej Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z decyzją premier Ewy Kopacz przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego został prof. Leonard Etel, a jego zastępcą Agnieszka Olesińska. W skład komisji weszli też dr Stefan Babiarz, dr Rafał Dowgier, dr Hanna Filipczyk, Włodzimierz Gurba, Ireneusz Krawczyk, Wiesław Kuśnierz, Marcin Łoboda, Andrzej Nikończyk, dr Piotr Pietrasz, Jan Rudowski, dr Dariusza Strzelec, dr hab. Adam Nita, dr hab. Mariusz Popławski. Sekretarzem komisji została Bożena Ogrodowczyk.

Szczurek powiedział podczas piątkowej uroczystości w MF, że stworzenie podstaw całego systemu podatkowego wymaga współdziałania oraz wykorzystania wiedzy i doświadczenia. Chodzi bowiem o połączenie interesów czasami sprzecznych, czyli interesów podatników i sektora finansów publicznych.

"Dlatego zaproponowałem pani premier, a ona się na to zgodziła, by członkami komisji kodyfikacyjnej (...) były osoby, które wyróżniają się swoim doświadczeniem praktycznym, teoretycznym, dużym dorobkiem" - tłumaczył minister. Wskazał, że członkowie komisji to osoby zdolne do przygotowania aktu, który z jednej strony będzie trwały, a jednocześnie będzie podstawą do rozwoju polskiej gospodarki. Szczurek zapewnił, że wierzy, iż komisja przyczyni się do powstania ustawy, która będzie powodem do dumy.

"Pomoże (nowa ordynacja - PAP) spełnić społeczne cele podatków, a także pomoże w działalności gospodarczej; aby obciążenia podatkowe przynosiły swój efekt z jednej strony, a z drugiej, by były mało dokuczliwe" - powiedział.

Szef resortu finansów zaznaczył, że nie chodzi tylko o pogodzenie interesów podatnika i fiskusa, ale także o zachętę dla podatników, którzy wahają się, czy uczciwie regulować swoje zobowiązania, czy nie.

"Jeżeli prawo jest napisane w ten sposób, że opłaca się oszukiwać, że sankcje nie istnieją i tworzymy system, że tylko frajer zapłaci, to nie jest cel, który chcemy osiągnąć. Chodzi o to, by ci którzy uczciwie swoje zobowiązania wobec państwa regulują, mieli łatwiej, a nie trudniej w prowadzeniu biznesu. Inaczej stworzymy system niesprawiedliwy" - podkreślił.

Minister poinformował, że oczekuje, że w pierwszym kwartale komisja kodyfikacyjna przedstawi pakiet założeń do nowej ordynacji podatkowej. Zostanie on poddany publicznej dyskusji i ocenie. "To oczywiście jest bardzo napięty harmonogram, który będzie wymagał nie lada umiejętności organizacyjnych" - przyznał minister. Dodał, że w dochowaniu tego terminu powinny pomóc wiedza i doświadczenie członków komisji, a także wstępne prace nad zmianami, które już miały miejsce.

Zdaniem prof. Etela cztery miesiące na przygotowanie wstępnych założeń to czas krótki, niemniej "jest to do zrobienia". Szef komisji zaznaczył, że gdyby uważał inaczej, poprosiłby o dłuższy termin, albo nie przyjąłby tej funkcji. Dodał, że jednym z założeń komisji jest, aby nowe przepisy podatkowe wyważały interesy zarówno podatników, jak i fiskusa.

"Sądzę, że to się uda. (...) Postaramy się w pracach na założeniami i dalej (...), nad konkretnymi zapisami ordynacji podatkowej przestawić ten akt w takim świetle, że to nie jest tylko interes fiskusa i to nie jest tylko i wyłącznie interes podatnika" - powiedział. Dodał, że rozumie doskonale zarówno rację budżetu i konieczność pobierania podatków, a także to, że przez to uszczupla się majątek podatników. "To musi być wyważone. To jest chyba główna trudność, która stoi przed nami" - zaznaczył profesor.

W ubiegłym tygodniu premier Ewa Kopacz powołała na stanowisko przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonarda Etela. Jest on uznanym specjalistą w zakresie prawa podatkowego i finansowego. W 2012 r. został wybrany na rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Ma w swoim dorobku ok. 300 publikacji.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez rząd, w ciągu czterech miesięcy komisja ma przygotować wstępne założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej. Ministerstwo finansów liczy, że będą one gotowe już w pierwszym kwartale 2015 r. Ostateczne założenia nowej ordynacji powinny powstać w trzecim kwartale przyszłego roku.

Premier Kopacz w swoim expose zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 r. założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej. Nowa regulacja ma zastąpić obecną ustawę Ordynacja podatkowa i uprościć prawo podatkowe.

Według MF nowe przepisy powinny zagwarantować podatnikowi odpowiednie prawa i zwiększyć jego poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem ministerstwa w obecnej Ordynacji podatkowej brakuje regulacji, które właśnie w taki sposób kształtowałaby relacje podatnika z urzędem skarbowym oraz odpowiednio regulowałaby kwestie wykładni prawa podatkowego. Zdaniem MF nowe prawo podatkowe powinno być jasne i precyzyjne, a także logiczne. Dla resortu opracowanie nowej ordynacji jest dużym wyzwaniem - obecnie jest ona jednym z najobszerniejszych aktów prawnych.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych