Ofensywa fiskusa 2015: VAT pod lupą, 12 branż na oku...
Prawie 90 proc. strat podatkowych budżetu dotyczy VAT, dlatego też w przyszłym roku przede wszystkim ten obszar trafi pod lupę fiskusa - wynika z opublikowanego we wtorek przez resort finansów Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej na 2015 rok.
Resort finansów zidentyfikował 12 branż o najwyższej wartości ryzyka wystąpienia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Są to: doradztwo i inne usługi niematerialne, produkcja materiałów budowlanych i usługi budowlane, działalność agentów sprzedaży towarów, nieruchomości, handel hurtowy pozostały, produkcja i obrót metalami i produktamimetalowymi, paliwa, recykling, motoryzacja, transport i logistyka, e-handel i usługi informatyczne, produkcja i handel elektroniką.
W okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 lipca 2014 roku 83,7 proc. uszczupleń ujawniono w kontrolach podatkowych dotyczących VAT, 10,5 proc. stanowiły te dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, zaś 5,7 proc. to uszczuplenia ujawnione w kontrolach przeprowadzonych w podatku dochodowym od osób prawnych.
Według administracji podatkowej obszarem najbardziej zagrożonym nieprawidłowościami jest VAT, a ujawniane błędy podatkowe dotyczą zwłaszcza: odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, z tytułu których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia; niewykazywania do opodatkowania przychodów wynikających z wystawionych faktur, czy ewidencjonowania faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem. Ponadto uszczuplenia są związane z prowadzeniem sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej oraz błędnym określeniem momentu powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku PIT nieprawidłowości dotyczyły w szczególności: braku wpłat zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku; niewywiązywania się z obowiązku płatnika PIT; nieterminowego uiszczania należności podatkowych, czy niewykazywania do opodatkowania przychodów wynikających z wystawionych faktur. Ponadto zauważono, że do kosztów uzyskania przychodów wpisywano zdarzenia gospodarcze niestanowiące tych kosztów.
W rozliczeniach CIT powtarzały się błędne zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów; niewykazywanie w księgach podatkowych tzw. pozostałych przychodów (np. ze sprzedaży środka trwałego, kapitalizacji odsetek od zgromadzonych na rachunku bankowym środków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą); ewidencjonowanie faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem; nieprawidłowe ustalanie odpisów amortyzacyjnych; niewykazywanie do opodatkowania przychodów wynikających z wystawionych faktur.
PAP