Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Miedź reaguje na napięcie w eurolandzie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 16 lutego 2015
  • 14:45
  • 0
  • Tagi: biznes EUR Euro euroland kryzys Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Miedź na giełdzie w Londynie tanieje. Rynki czekają na spotkanie Grecja-eurostrefa - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 5.715,50 USD za tonę, po zniżce o 0,3 proc.

W Nowym Jorku miedź w kontraktach na marzec tanieje o 0,3 proc. do 2,5975 USD za funt.

Miedź na giełdzie metali w Szanghaju w dostawach na kwiecień staniała o 0,7 proc. do 41.830 juanów za tonę (6.696 USD).

"Inwestorzy na rynkach metali patrzą na rozwój wypadków jeśli chodzi o negocjacje dotyczące długu Grecji" - wskazuje Lian Zheng, analityk Xinhu Futures Co. w Szanghaju.

"Myślę, że ministrowie finansów strefy euro osiągną porozumienie z Grecją, bo eurostrefa nie może pozwolić sobie na bankructwo tego kraju" - dodaje.

Dziś po południu rozpocznie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. Główny jego punkt to przyszłość programu pomocowego dla Grecji.

Pierwsze rozmowy eurogrupy z nowym lewicowym rządem greckim w połowie zeszłego tygodnia nie przyniosły porozumienia.

Mimo odżegnywania się greckich władz od negocjacji z tzw. trojką, w piątek zaczęły się rozmowy MFW, EBC i KE z przedstawicielami rządu w Atenach.

Unijne źródła nie wykluczają, że zamiast przedłużenia obecnego programu pomocowego, przyjęty będzie nowy.

Nowe władze greckie domagają się skończenia z narzuconymi przez pożyczkodawców oszczędnościami i chcą restrukturyzacji długu. Obecny program pomocowy kończy się 28 lutego. Zgoda, aby go przedłużyć, musi zapaść jednak wcześniej, bo w kilku krajach strefy euro potrzeba akceptacji takiej decyzji przez parlamenty narodowe.

PAP/ as/

Komentarze