Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Najpierw Grecja teraz Italia? Premier Włoch o potrzebie przebudowy UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 lipca 2015, 16:25

  • 4
  • Powiększ tekst

Premier Włoch Matteo Renzi uważa, że po odrzuceniu w referendum w Grecji warunków zagranicznej pomocy dla Aten nie można dłużej zwlekać z przystąpieniem do przebudowy Unii Europejskiej. Albo działania na rzecz wzrostu, dodał, albo UE będzie "skończona".

"Nie można dłużej odkładać prac na placu budowy Europy" - taką opinię Renzi przedstawił na portalu społecznościowym.

Jego zdaniem "potrzebna jest polityka, a nie tylko parametry". "Jeśli będziemy stać w miejscu, uwięzieni przez regulaminy i biurokrację, to będzie po Europie" - ostrzegł szef włoskiego rządu.

Grecja "jest w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej" - podkreślił. Wyraził nadzieję na szybkie znalezienie drogi rozwiązania kryzysu.

"Nie łatwo będzie zbudować inną Europę, po tym, co wydarzyło się w ostatnich latach" - dodał premier Włoch. W jego ocenie jest to właściwy moment, by podjąć wspólnie taką próbę.

"Od miesięcy nalegamy na dyskusję nie tylko na temat programu oszczędności i budżetów, ale także wzrostu, infrastruktury, środowiska" - przypomniał stanowisko Rzymu. "Jednym słowem - wyjaśnił - chodzi też o wartości, nie tylko o liczby".

W niedzielnym referendum ponad 61 proc. głosujących było przeciwnych warunkom międzynarodowej pomocy, a ponad 38 proc. poparło te warunki. Frekwencja wyniosła 62,5 proc.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze