W tym roku Kompania Węglowa będzie mniej zatrudniać
Kompania Węglowa, która w minionych dwóch latach przyjęła do pracy 7,7 tys. osób spoza górnictwa, w tym roku ograniczy przyjęcia wyłącznie do absolwentów szkół i uczelni górniczych. Oznacza to zmniejszenie zatrudnienia na koniec roku o ponad 3,5 tys. osób.
Przedstawiciele Kompanii zapewniają, że firma nie planuje zwolnień pracowników, a planowana redukcja zatrudnienia wynika z ilości osób odchodzących w ciągu roku na emerytury, w miejsce których nie zostaną przyjęci nowi pracownicy.
"Średnio co roku na emeryturę odchodzi ok. 3-4 tys. pracowników. W minionych dwóch latach uzupełnialiśmy tę ilość, przyjmując nowych pracowników. W tym roku, wobec sytuacji na rynku węgla i planowanego zmniejszenia wydobycia, zamierzamy ograniczyć przyjęcia do absolwentów" - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.
W ubiegłym roku znacząco spadła sprzedaż węgla; na zwałach kopalń Kompanii Węglowej leży ponad 5 mln ton niesprzedanego surowca. Dlatego w tym roku spółka planuje zmniejszenie rocznego wydobycia do ok. 36,5 mln ton węgla wobec 39,3 mln ton w ubiegłym roku. Jedną z konsekwencji jest zmniejszenie skali przyjęć nowych pracowników.
Obecnie Kompania zatrudnia 60,2 tys. pracowników. Plan zakłada, że w końcu 2013 r. stan załogi wyniesie ponad 56,5 tys. osób. Gwarancje zatrudnienia mają absolwenci klas górniczych w szkołach, z którymi Kompania zawarła umowy patronackie, a także absolwenci współpracujących z firmą uczelni górniczych, kształceni na jej potrzeby.
1 lutego Kompania Węglowa będzie obchodzić 10-lecie istnienia. Na początku swej działalności spółka zatrudniała ponad 85 tys. osób; duża część z nich przeszła już na emerytury. W ciągu 10 lat firma przyjęła do pracy prawie 25 tys. osób, z czego ponad 8,7 tys. w ostatnich dwóch latach - z tego ponad tysiąc osób to absolwenci, a ok. 7,7 tys. - osoby spoza górnictwa.
O pracę w spółce ubiega się - na podstawie złożonych podań - ponad 30 tys. osób. Przeciwni redukcji zatrudnienia w Kompanii są związkowcy, opowiadający się za utrzymaniem stanu zatrudnienia.
(PAP)
mab/ pad/