Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Z OSTATNIEJ CHWILI: Katastrofa na giełdach - czy obserwujemy krach globalnego systemu finansowego?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 24 sierpnia 2015, 09:41

  • 7
  • Tagi: biznes giełda gospodarka
  • Powiększ tekst

W zachodniej Europie na giełdach silne spadki. Na globalnych rynkach akcji bardzo słaby sentyment. W Chinach dzisiaj najmocniejsza wyprzedaż od 2007 r. - podają maklerzy.

Inwestorzy mocno niepokoją się o gospodarkę Chin, która coraz wyraźniej słabnie. Chociaż władze tego kraju podejmują działania mające na celu wsparcie gospodarki, to nie przekonuje inwestorów, że mogą zahamować postępujące spowolnienie w Chinach.

W Azji na wszystkich rynkach mocno zniżkowały indeksy. Wskaźnik giełdy w Szanghaju spadł o 8,5 proc. na zamknięciu, do 3.0209,91 pkt. Wcześniej wskaźnik ten zniżkował o 8,7 proc., najmocniej od 2007 r.

Nikkei 225 spadł o 4,61 proc., a Topix zaliczył spadek o 5,86 proc., najmocniejszy od maja 2013 r. Tajwański TAIEX spadł o 4,84 proc., ale w trakcie sesji zanurkował o 7,5 proc.

"Na rynkach mamy prawdziwą katastrofę. Wydaje się, że nic nie jest w stanie tego zatrzymać" - ocenia Chen Gang, analityk inwestycyjny w Heqitongyi Asset Management Co. w Szanghaju.

Sentymentu na rynku nic nie jest w stanie poprawić.

"Na rynkach jeszcze się pogorszy, zanim zobaczymy jakąś poprawę" - ocenia Nader Naeimi, ekonomista AMP Capital Investors Ltd. w Sydney.

"W Chinach potrzebne jest cięcie stóp procentowych i więcej łagodzenia polityki monetarnej" - dodaje. "Tymczasem będzie jeszcze gorzej" - ostrzega.

PAP/ as/

Komentarze