Informacje

Według Moskwy Nord Stream 2 nie jest wymierzony przeciw innym krajom

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 29 października 2015
  • 22:39
  • 1
  • Tagi: gaz gazociąg Gazprom Niemcy Nord Stream paliwa paliwo polityka Rosja
  • Powiększ tekst

Rosyjskie MSZ zapewniało w czwartek, że budowa gazociągu Nord Stream 2 nie jest wymierzona przeciwko Polsce ani żadnemu innemu państwu. Nord Stream 2 w zamyśle Gazpromu ma pomóc rosyjskiemu koncernowi w zaprzestaniu tranzytu gazu do UE przez Ukrainę. Budowa gazociągu Nord Stream 2 była w czwartek jednym z tematów rozmów wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

"W Rosji nie przedsiębierzemy niczego przeciw Polsce czy jakiemuś innemu państwu. Zapewniam, że tak jest. Nie sposób żyć obawami i fobiami. Istnieje coś takiego, jak konstruktywna współpraca, więc współdziałajmy" - oświadczyła rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa na briefingu w czwartek.

Była to jej odpowiedź na pytanie przedstawicieli polskich mediów w związku z obawami Warszawy z powodu budowy nowej nitki gazociągu Nord Stream - piszą rosyjskie media.

O planach budowy dwóch nitek gazociągu od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do wybrzeża Niemiec Gazprom poinformował w czerwcu. Dał wówczas do zrozumienia, że faktycznie chodzi o ułożenie dwóch nowych nitek magistrali Nord Stream (Gazociąg Północny), którą od 2011 roku gaz z Rosji po dnie Bałtyku płynie bezpośrednio do Niemiec.

Nord Stream 2 ma pomóc Rosji w zaprzestaniu tranzytu gazu do Unii Europejskiej przez Ukrainę, co koncern chce uczynić do 2020 roku. W 2014 roku Gazprom przesłał przez Ukrainę 62 mld metrów sześc. surowca.

Ukraina sprzeciwiła się już budowie Nord Streamu 2. Przeciwko tej inwestycji wystąpiły też inne kraje, w tym Polska, Słowacja, Litwa i Łotwa. Komisja Europejska zapowiedziała na początku października, że dokona rygorystycznej oceny planów rozbudowy gazociągu Nord Stream, który będzie musiał być w 100 procentach zgodny z unijnymi przepisami.

Budowa gazociągu Nord Stream 2 była w czwartek jednym z tematów rozmów wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem - poinformowała służba prasowa rosyjskiego koncernu.

Przekazała ona, że rozmowy odbyły się w moskiewskiej siedzibie Gazpromu. Gabriel, który jest także szefem resortu gospodarki i energetyki, przebywa w stolicy Rosji z roboczą wizytą. W środę został przyjęty przez prezydenta Władimira Putina.

Służba prasowa Gazpromu podała, że Miller i Gabriel "omówili problemy eksportu rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec i innych krajów Europy, a także perspektywy rozwoju europejskiej infrastruktury gazowej". "Szczególną uwagę poświęcono budowie gazociągu Nord Stream 2. Wskazano na znaczenie realizacji tego projektu dla zapewnienia niezawodnych dostaw rosyjskiego gazu do europejskich odbiorców w warunkach spadku wydobycia gazu w Europie" - poinformowano.

PAP, sek

O wizycie niemieckiego wicekanclerza w Moskwie i rozmowach z Putinem ws. Nord Stream 2 czytaj tutaj:

Nord Stream 2 – „projekt prywatnych europejskich firm” po cichu stał się przedsięwzięciem z błogosławieństwem Berlina

Komentarze