Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Przed szczytem budżetowym UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 7 lutego 2013, 10:45

  • 1
  • Tagi: Bruksela budżet Donald Tusk gospodarka Komisja Europejska Parlament Europejski Parlament Europejski - błąd PiS Platforma Obywatelska PO polityka UE Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Jestem ostrożnym optymistą, jeśli chodzi o polskie postulaty i ciągle pełen niepokoju, jeśli chodzi o możliwość przekonania niektórych partnerów, szczególnie Brytyjczyków, do kompromisu budżetowego - powiedział po przybyciu do Brukseli Donald Tusk.

Premier Tusk przyleciał do Brukseli w czwartek przed południem. Weźmie udział w szczycie państw UE dotyczącym unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Trudniej chyba będzie przekonać do kompromisu jako całości, niż do polskich postulatów.

Spytany o wieloletni budżet UE Tusk powiedział:

Odrzucam filozofię, byle by był, bo to musi być dobry budżet i dla Polski i dla Unii Europejskiej. Nasza współpraca z Hermanem van Rompuyem, z Jose Manuelem Barroso, w ogóle z instytucjami europejskimi, jest dla nas najlepszą gwarancją, może nie gwarancją, ale przesłanką do osiągnięcia sukcesu, ponieważ Polska, podobnie jak instytucje europejskie, opowiada się od początku za możliwie dużym, możliwie elastycznym budżetem.

Zaznaczył, że "polskie stanowisko jest traktowane jako bardzo proeuropejskie". "To nam daje dodatkową amunicję w tych negocjacjach".

Jednak Krzysztof Szczerski, poseł PiS i ekspert ds. Unii Europejskiej jest o wiele bardziej ostrożny:

Dziś jesteśmy na aucie głównych rozmów i teraz możemy tylko poszukiwać "swojej niszy" w cudzym kompromisie. I wreszcie warto zwrócić uwagę, jak wiele politycznie może znaczyć funkcja szefa Parlamentu i jak bezowocna z tej perspektywy była kadencja Jerzego Buzka.

Czego dziś można życzyć Polsce? Żeby rząd potrafił uratować maksymalnie dużo środków "znaczonych" dla Polski, to znaczy by dalsze cięcia odbywały się już tylko kosztem puli wspólnej budżetu a nie kopert narodowych. Niestety nie można życzyć rządowi, by udało mu się przeprowadzić szczególne postanowienia dotyczące szczegółowych interesów Polski, bo rząd w ogóle takich oczekiwań nie sformułował, w odróżnieniu od wielu innych krajów, także z naszego regionu. Stąd mamy niewiele do powiedzenia.

 

luo/ keb/ ro/ Stefczyk.info/ as/

 

Komentarze