Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Poszukiwania gazu łupkowego trwają

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lutego 2013, 12:05

  • Powiększ tekst

Do 4 lutego wykonano 40 otworów w poszukiwaniu gazu z łupków, w trakcie wiercenia są dwa otwory - podało w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

Do 2021 roku planowane jest wykonanie 309 otworów poszukiwawczych (128 na pewno, a 181 opcjonalnie, w zależności od możliwości i wyników prowadzenia prac przez inwestorów).

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

(PAP)

jow/ amac/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych