Nowa szansa dla Prudentiala
Słynny przedwojenny warszawski wieżowiec, który od lat niszczeje m.in. z powodu konfliktu między inwestorem a miastem, znów ma szanse na rewitalizację.
Należąca do rodziny Likusów spółka Hotel Warszawa (właściciel budynku) porozumiała się z Alior Bankiem ws. kredytu na sfinansowanie rewitalizacji pierwszego wieżowca w Warszawie – podaje serwis nieruchomości komercyjnych EurobuildCEE.com.
Porozumienie zawarto w grudniu 2015 roku, o czym świadczą zapisy w księdze wieczystej nieruchomości o wpisaniu zabezpieczenia hipotecznego związanego z udzieleniem kredytu „budowlanego lub kredytu inwestycyjnego”.
Inwestor sprawy nie komentuje, bank zasłania się tajemnicą bankową. Z wpisów do księgi wieczystej wynika jednak, że wpisane zostały trzy hipoteki umowne: jedna w wysokości ponad 48,7 mln euro, druga w wysokości 15 mln zł i trzecia w wysokości 52,5 mln zł. Od kilku miesięcy na terenie inwestycji pracuje dźwig, co wskazuje, że modernizacyjne prace trwają. Inwestor jednak konsekwentnie odmawia udzielania informacji, o zakres prac i ewentualnym terminie ich zakończenia.
Według informacji podanych przez rzecznika prasowego Wojewody Mazowieckiego, Wojewoda zatwierdził projekt budowlany inwestycji, której przedmiotem była „rozbudowa i modernizacja budynku Towarzystwa Prudential w celu przywrócenia przedwojennego wyglądu i dostosowania do współczesnej funkcji hotelu z częścią apartamentową”.
Zgodnie z zatwierdzonym projektem, dolna część budynku ma zostać wykorzystana jako hotel, przy czym ekskluzywne apartamenty mieściłyby się w wieży. Całkowita powierzchnia wysokiego na 66 metrów i 16 kondygnacji budynku wynosić ma ponad 17 tys. mkw.
Rodzina Likusów zakupiła budynek dawnego Hotelu Warszawa od spółki Polimex-Mostostal za 38 mln euro (przynajmniej taką kwotę podała w raporcie za 2010 rok agencja CBRE). Polimex z kolei nabył przedwojenny gmach w 2005 roku od spółki Hotele Warszawskie Syrena, za 6,3 mln euro. Całkowitego kosztu planowanej rewitalizacji inwestor nie podaje.
LG-S