Informacje

Jerome Cahuzac, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Jerome Cahuzac, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Ruszył proces ministra finansów oskarżonego o oszustwa podatkowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lutego 2016, 13:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Jerome Cahuzac, były minister finansów Francji, stanął przed sądem oskarżony o oszustwa podatkowe. Grozi mu do siedmiu lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Jerome Cahuzac podał się do dymisji w 2013 roku, kiedy media ujawniły, że minister finansów do 2010 roku posiadał nieopodatkowane konto bankowe w Szwajcarii, a informację o jego istnieniu ukrył przed parlamentem. Minister stanie przed sądem oskarżony o oszustwo podatkowe, a także pranie brudnych pieniędzy.

Pikanterii dodaje fakt, że Cahuzac został mianowany przez prezydenta Francois Hollande, aby zajął się procederem unikania podatków. Proces może zaszkodzić wizerunkowi Hollande, który zaczyna przygotowania do kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w 2017 roku - podaje BBC.

Przed wejściem do polityki Cahuzac był cenionym chirurgiem. W 2012 roku został mianowany przez prezydenta Hollande na stanowisko ministra finansów, rozpoczynając głośną kampanię przeciwko ukrywaniu dochodów i korzystaniu z rajów podatkowych przez najbogatszych mieszkańców Francji.

Po ujawnieniu przez stronę internetową Mediapart informacji na temat nieopodatkowanego konta bankowego, Cahuzac wpierw zaprzeczył oskarżeniom. Później jednak przyznał się na swoim blogu do posiadania środków w wysokości 600 tys. euro na szwajcarskim koncie. Kryzys polityczny, który wybuchł w rezultacie, osłabił pozycję prezydenta Hollande, który nakazał wszystkim ministrom ujawnienie swoich prywatnych majątków.

Oczekuje się, że obrona będzie starała się podważyć konstytucyjność zarzutów przeciwko byłemu ministrowi, wykazując, że Cahuzac uregulował już swoje zaległości podatkowe z francuskim fiskusem i nie powinien być dwukrotnie sądzony w tej samej sprawie.

BBC/ak

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze