Informacje

Prof. Jerzy Żyżyński, fot. Wikipedia/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl
Prof. Jerzy Żyżyński, fot. Wikipedia/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl

Prof. Jerzy Żyżyński nowym członkiem Rady Polityki Pieniężnej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 marca 2016, 11:21

  • 2
  • Powiększ tekst

Sejm wybrał posła PiS prof. Jerzego Żyżyńskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej. Żyżyński zastąpił w RPP Annę Zielińską-Głębocką, której kadencja wygasła już 9 lutego.

Za wyborem nowego członka RPP głosowało 234 posłów, przeciw było 182, wstrzymało się 13 posłów.

Posłowie odrzucili jednocześnie kandydaturę prof. Cezarego Wójcika ze Szkoły Głównej Handlowej, zgłoszoną przez klub PO. Poparło go 144 posłów, przeciw było 254, 31 wstrzymało się od głosu.

Wybór prof. Jerzego Żyżyńskiego, który w związku z wyborem musi zrzec się mandatu poselskiego, spowoduje, że Rada Polityki Pieniężnej będzie obradować w pełnym składzie.

Miesięczna zwłoka została spowodowana tym, że początkowo kandydatem PiS na miejsce Anny Zielińskiej Głębockiej był prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku, który został jednak wycofany na początku lutego. Wtedy PiS zgłosiło prof. Żyżyńskiego.

Jego miejsce w Sejmie zajmie najprawdopodobniej Wojciech Komarzyński, kolejny kandydat PiS na liście w okręgu brzeskim.

30 stycznia Sejm wybrał na członków RPP prof. Grażynę Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i prof. Eryka Łona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Oboje zostali zgłoszeni przez PiS. Zastąpili Andrzeja Bratkowskiego i Elżbietę Chojnę-Duch, których kadencje w RPP wygasły 20 stycznia br.

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziewięciu członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej Rady, wybranej w 2010 r. W RPP pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński, który w 2013 r. zastąpił Zytę Gilowską; jego kadencja kończy się w 2019 r.

13 stycznia Senat wybrał do Rady Marka Chrzanowskiego, Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Zastąpili oni Jerzego Hausnera, Andrzeja Rzońcę i Jana Winieckiego, których kadencje wygasły 24 stycznia.

Z kolei 19 lutego wygasły kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ich miejsce prezydent Andrzej Duda powołał Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza.

Skład RPP uzupełnia prezes NBP Marek Belka, którego kadencja wygasa w czerwcu br. Kandydatem na jego miejsce jest Adam Glapiński, obecnie członek zarządu NBP.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze