Informacje

„Gazeta Bankowa”: Polska wciąż na celowniku funduszy inwestujących w nieruchomości komercyjne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 marca 2016, 09:54

  • 0
  • Powiększ tekst

Zagraniczne fundusze inwestycyjne w 2015 r. wydały na biurowce, centra handlowe i magazyny nad Wisłą ponad 4 mld euro i kupują dalej – informuje w najnowszym, kwietniowym numerze „Gazeta Bankowa”.

W minionym roku inwestorzy przeprowadzili 68 transakcji o łącznej wartości około 4,1 mld euro. Stopy zwrotu z pieniędzy wyłożonych na najlepsze nieruchomości w Polsce są dziś na poziomie od 5,5 do 6,5 proc. Średnia wartość pojedynczej transakcji wynosi 59,5 mln euro – podaje miesięcznik, najstarszy polski magazyn poświęcony ekonomii i finansom.

Czy jest szansa, że rok 2016 zakończy się obrotami na podobnym poziomie?

Na aktywność inwestorów zagranicznych nie wpłynęła niedawna obniżka ratingu Polski przez Standard & Poor's. "Bo problemem polskiego rynku nie jest brak chętnych, lecz zbyt mała liczba atrakcyjnych nieruchomości na sprzedaż" - zauważa Radosław Górecki, dziennikarz „Gazety Bankowej”.

Patrząc na transakcje, które mogą zakończyć się w tym roku, rzeczywiście jest szansa, że 2016 r. będzie równie udany, co poprzedni. Polska jest niewątpliwym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej i myślę, że nim pozostanie – twierdzi cytowany przez „GB” Przemysław Felicki, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych CBRE.

Pierwsze dane za rok bieżący, które podaje „GB” są optymistyczne: obroty na nieruchomościowym rynku inwestycyjnym w Polsce w pierwszym kwartale tego roku osiągną bowiem poziom 25 proc. zeszłorocznych 4 mld euro. W tym roku największą transakcją okazał się zakup portfela nieruchomości spółki Echo Investment – za 75-proc. udział w portfelu południowoafrykański fundusz inwestycyjny Redefine Properties zapłacił około 1,2 mld euro – wskazuje Radosław Górecki, autor tekstu „Miliardy na szklane domy”.

Obszerna analiza inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w najnowszym, kwietniowym wydaniu „Gazety Bankowej” nr 04(1180)/2016 oraz na stronie: www.gb.pl:

Miliardy na szklane domy

Powiązane tematy

Komentarze