Szydło: przemysł stoczniowy ma być filarem polskiej gospodarki
Chcemy, żeby przemysł stoczniowy był jednym fundamentów polskiej gospodarki - powiedziała premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie projekt ustawy stoczniowej.
"Chcemy, żeby ta gałąź przemysłu była z jednym fundamentów polskiej gospodarki" - zadeklarowała szefowa rządu.
"Mam ogromną satysfakcję, że w tak krótkim czasie udało się przygotować projekt ustawy. (...) To będzie początek drogi, ale niezwykle istotny. Wierzę, że dzięki tej propozycji będzie możliwe stworzenie warunków dla przedsiębiorców, którzy w tej chwili zainwestowali, prowadzą swoją działalność, ale i dla nowych podmiotów gospodarczych" - podkreśliła premier.
Jak dodała, rząd widzi możliwość inwestowania i realizowania potrzebnych zakupów w polskich stoczniach na potrzeby polskiego wojska.
Czytaj także: Ustawa rządu PiS to dodatkowe 5 tysięcy miejsc pracy w przemyśle stoczniowym
Premier zapowiedziała, że dla rządu gospodarka jest priorytetem. Podkreśliła, że w rozwoju gospodarki potrzebna jest współpraca resortów, "wykorzystywanie polskich zasobów", "przywracanie dobrego klimatu dla odbudowy polskiego przemysłu" oraz reindustrializacja.
"Całościowy program, który nazwaliśmy +Gospodarka Plus+ będzie przez nas traktowany priorytetowo, będziemy realizować poszczególne części bardzo konsekwentnie" - zaznaczyła szefowa rządu.
Jak zaznaczyła, na program "Gospodarka Plus" składają się m.in. plan rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego, program mieszkaniowy, program odbudowy górnictwa, i rozwój przemysłu stoczniowego.
Ministrowie gospodarki morskiej i finansów przedstawili dziennikarzom w połowie marca projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego. Projekt ustawy zakłada m.in. zwolnienie stoczni z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1-proc. podatkiem od wartości sprzedanej produkcji oraz możliwość włączenia stoczni do Specjalnych Stref Ekonomicznych.
(PAP)
Zobacz też: Przemysł stoczniowy o ustawie: skończy się dyskryminacja polskich producentów