Przemysł w dół, inflacja w górę... szokujące dane GUS
Nowe dane GUS prezentują ponury obraz polskiej gospodarki, doby rządów Donalda Tuska.
Nowe zamówienia w przemyśle we wrześniu 2024 r. spadły o 7,2 proc. rok do roku, wobec spadku o 2,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 9,6 proc., po spadku o 3,0 proc. miesiąc wcześniej.
Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.
Nowe zamówienia w przemyśle na eksport we wrześniu 2024 r. w ujęciu rdr spadły o 7,7 proc., po wzroście o 0,6 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał GUS.
Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły o 11,4 proc., po spadku o 1,7 proc. w poprzednim miesiącu.
Co z bezrobociem?
Stopa bezrobocia we wrześniu 2024 r. wyniosła 5,0 proc., tak jak miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 769,6 tys. wobec 772,3 tys. osób miesiąc wcześniej.
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,0 proc.
Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że we wrześniu stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,0 proc.
Spodziewamy się wyższej inflacji
Najnowsze, październikowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku wyższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS.
Ocena zmian cen konsumpcyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy przedstawia odczucia konsumentów w zakresie przewidywanego tempa zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie najbliższych miesięcy. Wskaźnik ten przyjmuje wartości od -100 do +100.
Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących wzrost cen konsumenckich (towarów i usług konsumpcyjnych) nad konsumentami przewidującymi ich spadek, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących spadek cen konsumpcyjnych nad konsumentami przewidującymi ich wzrost.
…a nastroje w dół!
W październiku 2024 r. odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -15,8 i był o 1,9 pkt. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.
W odniesieniu do października 2023 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 2,1 pkt. proc.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,9 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -11,6.
W październiku WWUK osiągnął wartość o 3,5 pkt. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2023 r.
Sprzedaż hurtowa też spada
Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych we wrześniu 2024 r. spadła o 3,6 proc. rdr, wobec spadku o 3,8 proc. miesiąc wcześniej, a mdm wzrosła o 5,7 proc. wobec spadku o 5,5 proc. poprzednio - podał Główny Urząd Statystyczny.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Szokujące dane! Konsumpcja leci na łeb
Złoto Glapińskiego. Rekordowy zakup kruszcu przez NBP!
Tego sprzętu brakuje w wojsku! „Śmiertelne zagrożenie”
»» Wiceprezes PiS, były premier Mateusz Morawiecki mówi na antenie telewizji wPolsce24 o problemie z migracją oraz konieczności obniżki stawki VAT na żywność – oglądaj tutaj:
Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych we wrześniu spadła o 4,2 proc. rdr wobec spadku o 2,8 proc. rdr miesiąc wcześniej, a mdm wzrosła o 3,3 proc. wobec spadku o 3,3 proc. poprzednio.
PAP Biznes/ PAP/ as/