Informacje

Hazard od nowa

Longina Grzegórska-Szpyt

  • Opublikowano: 26 maja 2016, 19:34

  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy hazardowej. Nowe prawo umożliwi organizowanie gier w pokera poza kasynami i zalegalizuje grę w pokera przez Internet.

Resort finansów tłumaczy, że celem nowelizacji jest ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie „szarej strefy” w środowisku gier hazardowych, która w Polsce jest gigantyczna. Jak szacuje Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) reprezentującego legalną branżę bukmacherską w Polsce, na rynku online, który warty jest ponad 5 mld zł. rocznie, aż 90 proc. zakładów zawieranych jest przez serwisy należące do zagranicznych firm, które działają w Polsce nielegalnie, nie respektują krajowego prawa i nie płacą podatków. Straty jakie z tego tytułu ponosi Skarb Państwa liczone są w setkach milionów złotych rocznie.

Marta Kostka - prezes SPiPFB nie kryje radości, że wielokrotnie zgłaszane przez organizację postulaty w zakresie konieczności przeciwdziałania szarej strefie gier hazardowych znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie nowelizacji. Chodzi m.in. blokowania dostępu do stron internetowych nielegalnie działających firm bukmacherskich oraz blokowanie płatności, doprowadzi do skutecznego zwalczenia czarnego rynku zakładów wzajemnych.

Liczymy, że nowe prawo wyeliminuje nieuczciwą konkurencję dla legalnie działających firm bukmacherskich, które płacą w Polsce podatki, zatrudniają tysiące pracowników, sponsorują polski sport. Zyska na tym budżet kraju, polski sport, a także uzdrowiony będzie rynek, na którym uczciwe firmy działają w skrajnie niekorzystnych warunkach – wyjaśnia.

I choć w nowelizacji Ministerstwo nie uwzględniło postulatu branży o racjonalizacji stawek podatkowych, które obecnie są jednymi z najwyższych w Europie, szefowa SPiPFB podkreśla, że Stowarzyszenie jako reprezentant legalnej części rynku, jest gotowe do udziału w konsultacjach dotyczących poszczególnych zapisów proponowanej ustawy.

Naszym zdaniem ta propozycja Ministra Finansów, choć nie jest idealna, jest zadowalająca, bo pozwoli na uregulowanie rynku, wyrównanie szans podmiotów oferujących zakłady, a tym samym wzrost wpływów budżetowych – kwituje prezes Kostka.

Poza tym w projekcie zapisano też, że prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami będzie objęte monopolem państwa wykonywanym przez wybraną firmę. Takie gry będzie można organizować tylko w wydzielonych miejscach i będą dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich. Projekt zaostrza też kary za nieprzestrzeganie ustawy o grach hazardowych.

Zmiana prawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. Wcześniej przepisy muszą zostać notyfikowane w Komisji Europejskiej.

LG-S

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych