Informacje

fot. Wikipedia/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/CC BY-SA 3.0
fot. Wikipedia/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/CC BY-SA 3.0

PKN Orlen rozpocznie hodowlę glonów do produkcji biokomponentów paliw

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 czerwca 2016, 09:26

  • Powiększ tekst

Jeszcze w tym roku w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku ma zostać uruchomiona stacja doświadczalna, gdzie z wykorzystaniem dwutlenku węgla i wody poprodukcyjnej hodowane będą glony, służące do produkcji wyższej generacji biokomponentów paliw.

To innowacyjny projekt płockiego koncernu, którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania biopaliw, zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez unijną Dyrektywę o Odnawialnych Źródłach Energii na 2020 r.

Obecnie, w ramach przedsięwzięcia, zakończył się pierwszy etap prac badawczych na Uniwersytecie Szczecińskim i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie wytypowano odpowiednie szczepy glonów olejowych i taksonów okrzemek, które zostaną przeniesione do hodowli w stacji doświadczalnej PKN Orlen - poinformował płocki koncern, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące przedsięwzięcia.

Jak zaznaczył PKN Orlen, trwa jeszcze proces przetargowy na wyłonienie wykonawcy budowy stacji doświadczalnej wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Płocku, gdzie znajduje się największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny. "Jej uruchomienie zaplanowane jest jeszcze w tym roku" - zapowiedział płocki koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że w stacji doświadczalnej, która powstanie "hodowane będą glony olejowe i okrzemki z wykorzystaniem medium hodowlanego, jakim będą wody poprodukcyjne i gaz bogaty w dwutlenek węgla, pochodzący z jednej z instalacji produkcyjnych". "Głównym celem projektu jest ocena możliwości produkcji oleju z glonów i okrzemek w kierunku biopaliw drugiej generacji w warunkach rzeczywistych zakładu produkcyjnego w Płocku. Wyprodukowany doświadczalnie w płockiej rafinerii olej z glonów i okrzemek będzie badany pod kątem produkcji estrów, jak również biokomponentów syntetycznych" - zaznaczył PKN Orlen.

Czytaj także: Jak biodiesel zatruwa Europę? Wyciekły informacje o fatalnej polityce energetycznej UE

Według płockiego koncernu, "badaniom poddane zostaną wytłoczyny glonowe w kierunku zgazowania i fermentacji biogazowej, jak również pozostałość masy organicznej z okrzemek w kierunku polimerowym". "Po przeprowadzeniu tych badań będziemy mogli ocenić, jak przedmiotowa technologia może przyczynić się do realizacji przez PKN Orlen celów nakreślonych przez dyrektywy Unii Europejskiej" - wyjaśniła spółka.

PKN Orlen przyznał, że "jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o komercjalizacji technologii", opracowanej w ramach innowacyjnego projektu wykorzystania glonów i okrzemek do produkcji wyższej generacji biokomponentów paliw.

Od 2014 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o biopaliwach zakładająca, że od 2020 r. muszą one stanowić 10 proc. zużywanych w Polsce paliw. Nowela wdrożyła zapisy europejskiej dyrektywy, dotyczącej promowania energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z tymi regulacjami, priorytetem jest premiowanie biopaliwa wytwarzanego z odpadów i produktów nieżywnościowych z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Tylko komponenty spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju będą zaliczane do realizacji Narodowych Celów Wskaźnikowych. W nowelizacji znalazła się m.in. rozszerzona lista komponentów, które mogą być uznane za biopaliwa.

W Polsce najczęstszym dodatkiem do benzyny jest obecnie etanol, a do oleju napędowego - estry kwasów tłuszczowych FAME.

W przypadku glonów, istotny jest duży ich przyrost, w stosunku do roślin lądowych, a w efekcie możliwość uzyskiwania większej ilości biomasy, służącej np. do wytwarzania biogazu, a także oleju, wykorzystywanego do wytwarzania biopaliw, pozbawionych związków siarki. Ważne jest także, że do swego wzrostu glony potrzebują dużych ilości dwutlenku węgla, co przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych może być wykorzystywane, jako sposób redukcji emisji tego gazu do atmosfery.

PKN Orlen pracuje obecnie nad przeglądem swej strategii obejmującej lata 2014-17, która zakłada łączne nakłady na rozwój płockiego koncernu na poziomie 10,8 mld zł. Jednym z priorytetów aktualizacji celów strategicznych spółki będą różnego rodzaju przedsięwzięcia innowacyjne. Opracowane w ramach przeglądu strategiczne założenia mają być gotowe w drugiej połowie roku.

(PAP)

Zobacz: Niemcy, Francja i inne kraje UE blokują sprzedaż polskiego Ursusa

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych