Informacje

Wolfgang Schaeuble, fot. Foter.com/Bankenverband - Bundesverband deutscher Banken/CC BY-ND
Wolfgang Schaeuble, fot. Foter.com/Bankenverband - Bundesverband deutscher Banken/CC BY-ND

Minister finansów Niemiec: jeśli dojdzie do Brexitu, kolejne kraje mogą wyjść z Unii

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 czerwca 2016, 14:29

  • 9
  • Powiększ tekst

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble nie wykluczył, że inne kraje unijne pójdą śladem Wielkiej Brytanii, jeśli Brytyjczycy w referendum 23 czerwca zagłosują za wyjściem swojego kraju z Unii Europejskiej.

"Tego nie można wykluczyć. Jak zareagowałaby np. Holandia, która tradycyjnie jest z Wielką Brytanią bardzo mocno powiązana?" - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla "Der Spiegel", opublikowanym na stronie internetowej tygodnika. Szef resortu finansów Niemiec dodał, że jeśli jednak UE opuści tylko Wielka Brytania, to "Europa w razie konieczności będzie funkcjonować bez niej".

Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE, to wykluczone będzie pogłębianie integracji - podkreślił minister. "W odpowiedzi na Brexit nie moglibyśmy po prostu zażądać większej integracji. Byłoby to niezgrabne, a wielu słusznie by pytało, czy my, politycy, nadal czegoś nie rozumiemy" - zauważył.

Jednak nawet jeśli Brexitu uda się uniknąć dzięki niewielkiej większości głosów w referendum, to dla UE i tak będzie to "przestroga i sygnał ostrzegawczy, że nie możemy dalej działać tak, jak dotychczas".

Czytaj także: Brexit, banki i okazje cenowe

Schaeuble ostrzegł, że wyjście Wielkiej Brytanii mogłoby negatywnie odbić się na pozostałych "państwach partnerskich", jednocześnie jednak zapewnił, że "wraz ze swoimi kolegami w strefie euro zrobimy wszystko, by te (negatywne) skutki ograniczyć". "Przygotowujemy się na wszelkie możliwe scenariusze, by zredukować zagrożenia" - dodał.

Niemiecki minister ocenił ponadto, że gospodarcze skutki Brexitu mogliby odczuć także Brytyjczycy. Zwrócił uwagę, że Wielka Brytania jest ściśle powiązana z państwami partnerskimi w UE. "Zakrawałoby na cud, gdyby wyjście Wielkiej Brytanii obyło się bez niekorzystnych skutków" - podkreślił.

Wykluczył możliwość, by po ewentualnej secesji Wielkiej Brytanii nadal przysługiwały korzyści związane z przynależnością do wspólnotowego rynku, tak jak nienależącym do UE Norwegii czy Szwajcarii. "W tym celu kraj ten musiałby stosować się do zasad klubu, z którego właśnie wystąpił" - powiedział Schaeuble. Brexit byłby jego zdaniem opowiedzeniem się przeciw wspólnemu rynkowi.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej jest zaplanowane na czwartek, 23 czerwca.

(PAP)

Zobacz: Niemcy, Francja i inne kraje UE blokują sprzedaż polskiego Ursusa

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze