Już jest 400 tys. wniosków o 500 plus
W związku z dużą liczbą wniosków składanych przez system Empatia może wystąpić chwilowe spowolnienie w ich składaniu - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak dodano, do godz. 14 złożono 400 tys. wniosków o świadczenie „500 plus”.
W związku z dużą liczbą skł. wniosków przez Emp@tię może wystąpić chwilowe spowolnienie w składaniu wniosków. Skala zainteresowania programem jest wyjątkowo duża. Złożono już 400 tys. wniosków, w ub. roku złożono 160 tys. pierwszego dnia. Prace serwisowe prowadzone są na bieżąco - czytamy na Twitterze resortu.
Od 1 lipca ruszył rozszerzony program „Rodzina 500 plus”, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej - papierowej.
Od 1 lipca drogą online można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu „Dobry start”.
Składanie wniosków online rozpoczęło się o północy. Do godziny 12 w poniedziałek wpłynęło 240 tysięcy wniosków o świadczenie „Rodzina 500 plus” oraz 120 tysięcy wniosków o wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”.
W przypadku złożenia wniosku o 500 plus w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.
Świadczenia z programu „Dobry start” mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu „500 plus”. Wniosek online można złożyć przez stronę https://empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną.
Wniosek w formie papierowej składa się w tych samych instytucjach, co wniosek o 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.
Świadczenie „Dobry start” nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.
PAP, MS