Informacje

Prezes GPW Małgorzata Zaleska i wiceprezes PKN Orlen S.A., Sławomir Jędrzejczyk na debiucie na warszawskim parkiecie euroobligacji PKN Orlen, fot. materiały prasowe PKN Orlen (5)
Prezes GPW Małgorzata Zaleska i wiceprezes PKN Orlen S.A., Sławomir Jędrzejczyk na debiucie na warszawskim parkiecie euroobligacji PKN Orlen, fot. materiały prasowe PKN Orlen (5)

Debiut euroobligacji PKN Orlen na GPW

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 lipca 2016, 14:39

    Aktualizacja: 20 lipca 2016, 15:05

  • 1
  • Powiększ tekst

W środę na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały 7-letnie euroobligacje o wartości 750 mln EUR z kuponem 2,5% w skali roku. To największa emisja korporacyjnych euroobligacji o ratingu inwestycyjnym, która znajdzie się w obrocie na Rynkach Catalyst GPW. Debiut ogłosił wiceprezes PKN Orlen S.A., Sławomir Jędrzejczyk, a na warszawskim parkiecie przywitała spółkę prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzata Zaleska

Siedmioletnie euroobligacje o wartości 750 mln EUR z kuponem 2,5% w skali roku to pierwsze euroobligacje PKN Orlen na warszawskim parkiecie. Papiery dłużne wyemitowała szwedzka spółka zależna PKN Orlen – Orlen Capital AB w czerwcu tego roku. Do tej pory były notowane tylko na giełdzie w Dublinie. Jednocześnie jest to największa emisja euroobligacji o ratingu inwestycyjnym wyemitowana przez przedsiębiorstwo polskie. PKN ORLEN zadebiutował na rynku euroobligacji w roku 2014 emitując wówczas 500 mln EUR, także na siedem lat.

tytuł

Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen tak skomentował debiut euroobligacji spółki: - To bardzo ważna chwila dla PKN Orlen i nasza radość jest potrójna. Cztery lata temu, w czerwcu 2012 roku, po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z emisją obligacji korporacyjnych na 7 lat, skierowaną do inwestorów instytucjonalnych. W czerwcu 2013 roku z kolejnym miliardem skierowaliśmy obligacje detaliczne na 4 lata dla inwestorów indywidualnych. Musiały upłynąć trzy lata lat, abyśmy pojawili się z kolejnym projektem, jeszcze trudniejszym - 750 milionów euro skierowanych do inwestorów europejskich. (….) Nie ukrywam, że na początku mieliśmy lekkie opory z tym, aby się tu pojawić. Trzy lata przekonały nas, żebyśmy ostatecznie mogli na giełdzie zaistnieć. Ostatecznie jest to dowodem na to, że wierzymy, że rynek warszawski, warszawska GPW może się rozwinąć również w zakresie euroobligacji. Mamy nadzieję, że staniemy się inspiracją dla innych, aby ten rynek jeszcze bardziej dynamicznie rozruszać.

Wiceprezes proces wprowadzenia euroobligacji ocenił jako bardzo trudny: - Proces ten był bardzo skomplikowany, to co zrobiliśmy to absolutny rekord świata. W trzy tygodnie uplasowaliśmy tak wielką emisję z tak dużym sukcesem. I nie ma co ukrywać - czuliśmy na plecach oddech Brexitu....

tytuł

Spółkę na warszawskim parkiecie powitała Małgorzata Zaleska, prezes GPW, nazywając PKN Orlen „narodowym championem”. Jest to bardzo ważny debiut (…). Z uwagi na to, że PKN Orlen od dawna jest obecny na GPW, od dawna jest obecny zarówno na rynku akcji, jak i rynku obligacji, jestem przekonana, że gdyby emisja euroobligacji w Polsce była łatwiejsza, z punktu widzenia uwarunkowań prawnych; przede wszystkim kwestii podatkowych, mając na myśli podatek u źródła, to ta emisja nastąpiłaby bezpośrednio na warszawskiej giełdzie. Natomiast cieszy nas bardzo to, że następuje debiut, ruszają notowania - mówiła prezes GPW.

Prezes podziękowała za współpracę przy projekcie wiceprezesowi PKN Orlen: Osobiście dziękuję wiceprezesowi za współpracę przy wprowadzaniu tych euroobligacji na warszawski parkiet. Życzę spółce, a nawet jestem przekonana, że to nie będzie ostatnia emisja, życzę, aby były kolejne. Aby nasz narodowy champion rozwijał się się w Polsce, jak i na rynkach globalnych. Sukces Orlenu, sukces innych spółek notowanych na GPW jest naszym wspólnym sukcesem.

tytuł

Gośćmi specjalnymi uroczystości oraz debaty, którą po części oficjalnej poprowadził redaktor naczelny „Gazety Bankowej” Wojciech Surmacz byli: Małgorzata Zaleska, prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych; Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Zarządu ds. finansowych PKN Orlen; Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego; Grzegorz Namiotkiewicz, partner zarządzający Clifford Chance; Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy; Sławomir Panasiuk, wiceprezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych; Sergey Sudakov, Director Head of Debt Capital Markets Central and Eastern Europe, Russia, CIS and Israel BNP Paribas.

tytuł

W ramach dyskusji zaproszeni goście rozmawiali o roli rynków kapitałowych w finansowaniu firm.

Prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło ocenił ruch PKN Orlen jako „dobry i mądry”. Prezes Zaleska przy okazji pozytywnego ratingu debiutanta wyraziła opinię, aby nie tylko duzi giełdowi gracze otrzymywali ratingi, ale także ci mniejsi.

PKN ORLEN jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych uczestników platformy Catalyst. Na regulowany rynek warszawskiej Giełdy koncern wprowadził sześć serii obligacji detalicznych, wyemitowanych w ramach programu publicznego. Wszystkie dotychczasowe emisje koncernu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów i umożliwiły wzmocnienie pozycji spółki na rynku kapitałowym.

NB

Powiązane tematy

Komentarze