Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Leki w Polsce drastycznie podrożeją? Unia chce zrównać ceny w całej Europie!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2016, 15:23

    Aktualizacja: 1 sierpnia 2016, 15:25

  • 6
  • Powiększ tekst

Unia Europejska już wkrótce może wymusić podniesienie cen leków - nowe przepisy, nad którymi pracuje Parlament Europejski, mają zrównać ceny medykamentów w całej UE.

Polacy już wkrótce mogą stanąć przed perspektywą drastycznych podwyżek cen leków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Medykamenty mogą zdrożeć o nawet kilkaset procent. To pomysł eurodeputowanych, którzy chcą by leki w Polsce kosztowały tyle samo co w Niemczech i Skandynawii.

Celem zmian, według pomysłodawców, jest stworzenie "równego i solidarnego" dostępu do leków na terenie państw członkowskich UE. Leki miałyby kosztować tyle samo na terenie całej UE. Eksperci są zgodni, że gdyby idea doszła do skutku, byłby to potężny cios w finanse Polaków i najbardziej szkodliwa decyzja UE w całej historii obecności Polski w Unii Europejskiej.

Z kolei eurodeputowani są innego zdania, utrzymując, że zrównanie cen leków będzie oznaczało obniżki. I mówią prawdę, obniżki cen leków będą miały miejsce - w Niemczech, Francji czy Szwecji.

Ile wyniosą podwyżki po uśrednieniu cen? Juliusz Krzyżanowski, adwokat, szacuje:

W optymistycznym dla nas wariancie może to być wzrost o jedną trzecią, ale niewykluczone, że ceny leków wzrosłyby dwukrotnie.

Z kolei Marek Tomków z Naczelnej Izby Aptekarskiej dodaje, że podwyżki cen leków to też drastyczny wzrost kosztów leczenia.

Sam projekt trafi pod obrady najpewniej w październiku. Na szczęście taka zmiana prawa wymaga zgody wszystkich państw UE, a na to zdaniem ekspertów szanse są niewielkie.

Gdyby doszło do najgorszego i zmiany weszłyby w życie ucierpieliby nie tylko pacjenci, ale i polscy eksporterzy leków. Rodzime firmy farmaceutyczne miałyby poważne problemy, bowiem ta rodzima branża jest jednym z liderów w eksporcie leków na Zachód.

Dziennik Gazeta Prawna/ as/

Powiązane tematy

Komentarze