Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Śląsk: Bezrobotni otrzymają pomoc

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 sierpnia 2016, 09:40

  • 0
  • Powiększ tekst

Ponad 1,3 tys. osób bezrobotnych z Dolnego Śląska uzyska pomoc w znalezieniu pracy dzięki umowom pomiędzy urzędami pracy, a konsorcjum agencji zatrudnienia. Program skierowany jest do osób długotrwale bezrobotnych z czterech powiatów w regionie.

Jak poinformował Stefan Augustyn, rzecznik Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędy Pracy, współpraca pomiędzy urzędem pracy, a agencjami zatrudnienia została poprzedzona pilotażowym projektem realizowanym w latach 2013-2014.

"Przez niespełna dwa lata województwo dolnośląskie, jako jedno z trzech w Polsce, brało udział w testowaniu tego rozwiązania. Przynosi ono efekty; do tej pory pomocą objętych zostało blisko 2,5 tysiąca osób z powiatu kłodzkiego, lubańskiego, lubińskiego, jeleniogórskiego, wołowskiego, zgorzeleckiego i ząbkowickiego" - powiedziała Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Dodała, że agencjom zatrudnia zależy na znalezieniu kadry dla pracodawców, zaś urzędom pracy by jak najwięcej osób powróciło na rynek pracy. "Bazujemy na doświadczeniach wielu krajów, które pokazują, że podmioty niepubliczne skutecznie pomagają bezrobotnym. Mają doświadczenie, podchodzą do sprawy kompleksowo i jednocześnie w bardziej zindywidualizowany, a także elastyczny sposób pomagają osobom bezrobotnym. A przy okazji nie podlegają wielu rygorom administracyjnym" - dodała Grzebieniak.

Pierwsza umowa pomiędzy urzędem pracy a konsorcjum agencji zatrudnienia - WYG została podpisana dla powiatu głogowskiego. Podobne porozumienia zostaną podpisane dla powiatów kłodzkiego, górowskiego i wrocławskiego. Łącznie tym programem ma zostać objętych ponad 1,3 tys. osób długotrwale bezrobotnych.

W ramach umów w minimum czterech miejscowościach, gdzie Powiatowe Urzędy Pracy mają swoją siedzibę, zostaną utworzone punkty obsługi osób bezrobotnych. "Tam osoby wyznaczone do udziału w projekcie mogą liczyć na pakiet działań aktywizacyjnych, które pomogą w podjęciu i utrzymaniu przez bezrobotnego odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej. Co ważne agencje zatrudnienia realizujące działania aktywizacyjne wynagradzane są za efekty swoich działań" - wyjaśnił Augustyn.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na zlecanie działań aktywizacyjnych na Dolnym Śląsku przeznaczyło blisko 16 mln zł. W ramach puli na te działania w 2016 r. przewidziano maksymalnie 5 mln zł, w 2017 r. maksymalnie 10 mln zł, a w 2018 r. 1 mln zł.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze