Informacje

Szkocja protestuje: nie możecie wyprowadzić nas z jednolitego rynku UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 września 2016, 09:46

  • 0
  • Powiększ tekst

Brytyjska premier Theresa May nie ma mandatu do wyprowadzenia którejkolwiek części Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku Unii Europejskiej - oświadczyła szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon.

Reuters przypomina, że w referendum z 23 czerwca, w którym 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, wyborcy w Anglii i Walii głosowali za Brexitem, natomiast wyborcy w Szkocji poparli pozostanie w UE.

"W dalszym ciągu będziemy szukać opcji najmniej szkodliwej dla Szkocji" - powiedziała Sturgeon w szkockim parlamencie, precyzując, że "oznacza to bycie w dalszym ciągu częścią jednolitego rynku". "Nie zgadzam się z tym, że (brytyjska premier) ma mandat do wyprowadzenia którejkolwiek części Zjednoczonego Królestwa z jednolitego rynku" - zaakcentowała.

Sturgeon zapowiedziała, że szkocki rząd rozpocznie przygotowywanie podstaw prawnych nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji na wypadek, gdyby okazało się to potrzebne. W 2014 r. w referendum zwyciężyli przeciwnicy oderwania się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa.

”Przeprowadzimy konsultacje w sprawie projektu ustawy o referendum, aby była ona gotowa do natychmiastowego wprowadzenia, jeśli dojdziemy do wniosku, że niepodległość jest najlepszym lub jedynym sposobem ochrony Szkocji" - podkreśliła.

(PAP)

Czytaj także: Nie chcecie Polaków? To będziecie mieli słabego funta...

Powiązane tematy

Komentarze