Węgry wydały na opiekę zdrowotną nad uchodźcami równowartość ok. 1,25 mln zł
Węgry wydały prawie 90 mln forintów (równowartość ok. 1,25 mln zł) na opiekę zdrowotną nad uchodźcami w obozach na swoim terytorium w tym i zeszłym roku - poinformował w piątek dziennik "Magyar Idoek", powołując się na dane MSW.
Według węgierskiego resortu spraw wewnętrznych Urząd ds. Imigracji i Obywatelstwa przekazał w zeszłym roku 72,2 mln ft, zaś w tym do 31 sierpnia 15,2 mln ft (w sumie 87,4 mln) Krajowej Kasie Ubezpieczenia Zdrowotnego (OEP) na opiekę zdrowotną nad uchodźcami.
Jak napisał dziennik, latem tego roku OEP opublikowała na swojej stronie internetowej informację na temat opieki zdrowotnej nad uchodźcami, gdyż w mediach pojawiły się doniesienia, że szpitale i lekarze nie wiedzą w jakim zakresie mają się nimi zajmować.
Według wskazówek OEP prawo do opieki zdrowotnej imigrantów zależy od tego, w jakim stadium znajduje się procedura ich ubiegania się o status uchodźcy. Wszystkim osobom przebywającym na Węgrzech niezależnie od statusu przysługuje prawo do korzystania z pomocy medycznej w przypadku zagrożenia dla życia oraz z zabiegów zapobiegających epidemiom. Osoby, które złożyły już wniosek o azyl, mogą też korzystać z opieki lekarza domowego.
Strzeżone ośrodki dla imigrantów znajdują się na Węgrzech w Bekescsaba, Nyirbator (oba przy granicy z Rumunią) i Kiskunhalas (przy granicy z Serbią).
Według najnowszych danych kancelarii premiera Viktora Orbana od początku roku prawie 18 tys. osób nielegalnie przedostało się na Węgry. W większości (prawie 10 tys.) byli to obywatele Afganistanu.
(PAP)