Informacje

Fot. Wikipedia.org
Fot. Wikipedia.org

Wrocławianie zdecydują na co wydać pieniądze. Rusza budżet obywatelski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 marca 2013, 15:00

    Aktualizacja: 19 marca 2013, 15:03

  • 0
  • Powiększ tekst

Dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku wrocławski magistrat na projekty inwestycyjne zgłaszane przez mieszkańców i organizacje pozarządowe w ramach pilotażowego programu pod nazwą Wrocławski Budżet Obywatelski.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, do tej pory o realizacji lokalnych inwestycji zgłaszanych przez mieszkańców decydowali urzędnicy.

"Decyzje zapadały we współpracy z mieszkańcami, a na realizację lokalnych projektów w 2013 r. przeznaczyliśmy około 20 mln zł"- mówił Dutkiewicz.

Wrocławski Budżet Obywatelski - jak zapewniał prezydent - ma być inicjatywą całkowicie oddolną. "Chodzi o to, by decyzje dotyczące bardzo lokalnych inwestycji zapadły tam, gdzie mają się one odbyć, na przykład na obszarze konkretnych osiedli" - tłumaczył.

W tym roku na projekty realizowane w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego magistrat przeznaczy 2 mln zł. Władze miasta zapewniają, że jeżeli mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska zaangażują się w nowe przedsięwzięcie, to w przyszłym roku ta kwota będzie wyższa.

Wnioski o realizację lokalnych inwestycji mogą zgłaszać grupy co najmniej 15 mieszkańców bądź organizacje pozarządowe. Na realizacje mają szanse projekty związane na przykład z budową placów zabaw i chodników, rozbudową obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz inwestycjami w zieleń miejską. Koszt jednego projektu nie może przekroczyć 500 tys. zł.

Wnioski można składać do 20 kwietnia. Później będą one weryfikowane przez urzędników, którzy wybiorą 20 z nich. Ostatecznie o realizacji wybranych inwestycji zdecydują w głosowaniu mieszkańcy Wrocławia.  

Projekty, które nie zostaną wybrane do realizacji, nie trafią do kosza - zapewnił Jerzy Michalak, radny Klubu Radnych Dutkiewicza. "Będą one stanowić dla urzędników bazę wiedzy o tym, czego potrzebują mieszkańcy na najdrobniejszym lokalnym poziomie" - powiedział.

PAP

Powiązane tematy

Komentarze