Informacje

W Fabryce Czekolady, inwestycji położonej blisko centrum Krakowa;  zauważa się największe zainteresowanie zakupem mieszkań przez Ukraińców, fot. 123rf/PrimeTimePR
W Fabryce Czekolady, inwestycji położonej blisko centrum Krakowa; zauważa się największe zainteresowanie zakupem mieszkań przez Ukraińców, fot. 123rf/PrimeTimePR

Ukraińcy inwestują w polskie nieruchomości

---

  • Opublikowano: 19 października 2016, 10:37

  • Powiększ tekst

Z roku na rok coraz więcej obcokrajowców przybywa do Polski, wśród nich najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy. Liczba wniosków o zezwolenie na pracę rośnie, co przekłada się na zainteresowanie w sektorze nieruchomości. Zamożni biznesmeni z Ukrainy wynajmują biura i hale magazynowe, a studenci szukają mieszkań. Czy to korzystna sytuacja dla polskiego rynku nieruchomości?

Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat nabywania nieruchomości przez obcokrajowców wynika, że w 2015 roku sprzedaż mieszkań i lokali użytkowych cudzoziemcom w Polsce wzrosła o 15,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego i aż o 20,6 proc. w porównaniu z rokiem 2013. W zestawieniu listy wpisów do rejestru dotyczących nieruchomości przodują Niemcy, a tuż za nimi znaleźli się Ukraińcy.

Z roku na rok zauważamy coraz większe zainteresowanie polskimi nieruchomościami wśród obywateli Ukrainy. Szukają biur dla swoich firm, inwestują w lokale z wyższej półki, których nie kupują Polacy. Jednak największą popularnością cieszą się mieszkania – komentuje Piotr Kijanka Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - To dla nas dobra informacja, obcokrajowcy przyczyniają się bowiem do dynamicznego rozwoju rynku - dodaje.

Siła w studentach

Osoby migrujące z Ukrainy, w Polsce znajdują pracę w różnych profesjach. Są dobrze wykształceni, a do tego biorą prace, których Polacy nie chcą. Większość Ukraińców wybierających Małopolskę trafia do Krakowa. To nie tylko poszukujący stałego zatrudnienia, ale przede wszystkim studenci. Według danych GUS, w poprzednim roku akademickim w Polsce studiowało ich 30.589, a to ponad 53% wszystkich studentów zagranicznych. W Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim studiowało 700 obywateli Ukrainy, na AGH 368, najwięcej jednak, bo 2 tysiące studentów, wybrało Krakowską Akademię. Okoliczności te znacząco ułatwiła zmiana przepisów. Od 2014 roku obywatele krajów nie należących do Unii Europejskiej mogą uzyskać pozwolenie na stały pobyt od razu na 3 lata. Wiele ułatwień dotyczy także studentów. Prawo do pobytu czasowego trwa 15 miesięcy, a w przypadku kontynuacji studiów zostaje przedłużone na dodatkowe 3 lata.

Trudna sytuacja gospodarcza i polityczna na Ukrainie zmusza coraz większą liczbę osób do decyzji o emigracji – ocenia Kijanka – a uproszczenia w prawie, niedawno przyjęte w Polsce, ułatwiają podjęcie tego kroku.

Zmiany w przepisach nastąpiły także w kwestiach stałego pobytu i pozwolenia na podjęcie pracy, które obecnie obejmuje jedna procedura. Wcześniej, to po stronie pracodawcy leżało staranie się o pozwolenie na pracę dla pracownika, który z kolei po otrzymaniu zgody, mógł starać się o stały pobyt. W kwestiach zamieszkania, przepisy również nie są zbyt skomplikowane. Cudzoziemiec nie musi być zameldowany w Polsce, by móc starać się o kartę pobytu, wystarczy sama umowa najmu.

Zezwolenia i formalności nie takie straszne

Zgodnie z polskim prawem, zezwolenie MSWiA jest konieczne przy zakupie nieruchomości przez obcokrajowców, ale nie dotyczy mieszkań i lokali użytkowych. Jest ono wymagane jedynie dla inwestorów pochodzących spoza UE, przy transakcjach obejmujących lokale znajdujące się w przygranicznych miejscowościach.

W przypadku wynajmu, nie wymaga się dodatkowych formalności. Najważniejsze jest jednak dopilnowanie, aby umowa została sporządzona w dwóch językach.

A co w przypadku konieczności zaciągnięcia kredytu? Inwestując w nieruchomość, obcokrajowcy kierują swe kroki do banku, a tam procedura przyznania kredytu jest już bardziej skomplikowana. Dotyczy przede wszystkim badania i udokumentowania zdolności kredytowej. Wiele instytucji ma ustalone warunki przyznawania kredytów obcokrajowcom, nie oznacza to jednak, że trudno go dostać. Kredyt długoterminowy może być bardziej problematyczny w przypadku osób posiadających czasowe zezwolenie na pobyt, w takiej sytuacji najczęściej przyznaje się tzw. kredyt konsumencki na czas nie dłuższy niż ważność karty pobytu.

Wytyczne w przypadku przyznawania kredytu nie powinny różnić się od tych, które dotyczą obywateli polskich – mów Piotr Kijanka - Jednak w sytuacji podwyższonego ryzyka, należy się liczyć z wyższą marżą. Wszystko zależy od konkretnego przypadku - dodaje.

Przy ubieganiu się o kredyt, warto pamiętać, że obcokrajowiec musi wykazać się co najmniej sześciomiesięcznym okresem pracy u danego pracodawcy, a w przypadku gdy uzyskuje dochody z różnych źródeł, dokumentacja musi obejmować co najmniej dwanaście miesięcy.

W jednej z naszych inwestycji położonej blisko centrum Krakowa; Fabryce Czekolady, zauważamy największe zainteresowanie zakupem mieszkań przez Ukraińców – komentuje dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Geo. – Odwiedzają biuro sprzedaży, pytają o szczegóły transakcji i wielu z nich zawiera z nami umowę – dodaje.

Można prognozować, że w przyszłych miesiącach czy nawet latach, wzmożony napływ Ukraińców do Polski nie ustanie. Jeżeli sytuacja polityczna w ich kraju się nie poprawi, nastąpią kolejne fale emigracji w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Obywatele Ukrainy inwestują w nieruchomości, bo znajdują tu dobre warunki do życia i pracy, a upraszczanie przepisów oznacza, że taki rodzaj wpływów jest polskiej gospodarce potrzebny.

Natalia Sikora, Prime Time PR

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.