Informacje

Źródło: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
Źródło: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

W obronie finansów milionów kierowców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 marca 2013, 08:39

  • Powiększ tekst

Z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości, do Trybunału Konstytucyjnego skierowany został wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności części przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Chodzi między innymi o nakaz wymiany bezterminowych praw jazdy na terminowe i związaną z tym konieczność poniesienia kosztów badań lekarskich.

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 marca, senator Grzegorz Bierecki, 20 milionów Polaków posiadających prawo jazdy, w tym 17,6 miliona posiadających najpopularniejsze prawo jazdy kategorii B, będzie zmuszonych za kilkanaście lat do poniesienia kosztów badań lekarskich, do poniesienia kosztów badań psychologicznych i zapłacenia za nowe – terminowe prawo jazdy. Rząd w uzasadnieniu do tej ustawy mówił o koszcie badań: 300 złotych za badania lekarskie, 100 złotych za badania psychologiczne. Nie znamy jeszcze ceny samego druczku, ale myślę że to zamknie się w kilkudziesięciu złotych.

Wnioskodawcy szczególną uwagę zwracają na ochronę praw nabytych. Jak podkreślił senator Bierecki, mamy tutaj do czynienia z koniecznością poniesienia kosztu ponad 400 zł przez ok. 20 mln obywateli, z których większość przecież posiada bezterminowe prawa jazdy, czyli nabyło te uprawnienia i zapłaciło za nie.

Jeżeli ktoś ma uprawnienie bezterminowe, to z jakiego powodu ma ono ulec przekształceniu w uprawnienie terminowe? – pytał Henryk Cioch.

Zaskarżone zostały przepisy art. 75, art. 76 oraz art. 124 ustawy z dnia 05 stycznia 2011 roku jako stojące w sprzeczności z art. 2 Konstytucji RP.

Zanim złożyliśmy wniosek, wystąpiliśmy do ekspertów prawa konstytucyjnego o wydanie opinii. Wybraliśmy te przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które naruszają wiele zapisów konstytucji – dodał profesor Henryk Cioch (PiS).

Jak zaznaczyli wnioskodawcy, zapisy ustawy w obecnym brzmieniu powodują „wprowadzenie nieproporcjonalnych obciążeń, a w konsekwencji ryzyko ograniczenia dostępu niektórych osób do ich własności”.

W uzasadnieniu wniosku skierowanego do TK zwrócono także uwagę na fakt, że „niejasne formułowanie przepisów tekstów aktów prawnych przez ustawodawcę może spowodować, iż organom państwowym stosującym prawo pozostawiona zostanie nadmierna swoboda w ograniczaniu konstytucyjnych wolności i praw. Przekroczenie pewnego poziomu niejasności przepisów prawnych może zatem stanowić samoistną przesłankę stwierdzenia ich niezgodności z przepisami Konstytucji”.

Wnioskodawcą jest grupa senatorów Prawa i Sprawiedliwości oraz dwóch senatorów z Solidarnej Polski i senator Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

on

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych