Przepisy ułatwiające działalność przedsiębiorców w Sejmie
Projekt ustawy o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców trafił pod obrady Sejmu. Zmieniać 18 ustaw, w tym m.in. prawo budowlane i prawo pracy, ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, prawa finansowe, przepisy dotyczącego dozoru technicznego czy o ochronie środowiska.
Jak mówił w czasie pierwszego czytania wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj, projekt jest elementem pakietu ułatwień dla przedsiębiorców - tzw. "100 zmian dla firm". Jego głównym celem jest ułatwienie działalności gospodarczej.
„ Ten dzisiejszy projekt zbiera zmiany w różnych ustawach, często punktowych, zidentyfikowanych na podstawie rozmów z przedsiębiorcami" - podkreślił Haładyj. Znalazły się wśród nich m.in. regulacje dotyczące prowadzenia kontroli, gdzie podjęto próbę wyważenia interesów między inspekcjami a firmami, wprowadzeniu zapisów wspierających rozwój przedsiębiorczości i zwiększających efektywność pracy, usprawnieniu procesu inwestycyjnego.
Zawarte w projekcie zmiany w ordynacji podatkowej mają m.in. zwiększyć ochronę podatników przed ponoszeniem negatywnych konsekwencji wynikających ze zmiany wykładni przepisów - tłumaczył Haładyj. Zostanie podniesiony roczny limit przychodów, do którego podatnicy PIT mogą prowadzić tzw. uproszczoną księgowość (z 1,2 mln do 2 mln euro) oraz podniesiony limit uprawniający do korzystania z ryczałtowego opodatkowania działalności ze 150 tys. euro do 250 tys.
Firmy zatrudniające mniej niż 50 pracowników zostaną zwolnione z obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy oraz tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Obecnie obowiązek ten nie dotyczy firm zatrudniających poniżej 20 pracowników.
W pakiecie zaproponowano też wydłużenie i zrównanie terminów odwołań do sądu pracy; pracownik np. będzie miał nie 7, ale 21 dni na wniesienie odwołania do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę. Zmiany według MR racjonalizują też składki na ubezpieczenia wypadkowe; proponuje, żeby ZUS najpierw poinformował płatnika o błędach, by płatnik miał szansę dosłania informacji.
Proponuje się również, by firmy, które w danym roku kalendarzowym wprowadziły do obrotu produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań do 1 tony, nie musiały prowadzić kampanii edukacyjnych. Przedsiębiorcy ponadto nie będą musieli składać do marszałków województw sprawozdań, jeśli roczna opłata za korzystanie ze środowiska nie przekroczy 100 zł.
Niektóre roboty budowlane będą zwolnione z pozwolenia lub zgłoszenia. Dotyczyć to ma parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw.; suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m kw.; instalacji klimatyzacyjnych, przydomowych basenów i oczek wodnych do 50 m kw.; zjazdów z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach. Z 30 do 21 dni skrócony ma być termin na wniesienie sprzeciwu do zgłoszeń budowy.
Zgodnie z propozycją rządu nie trzeba będzie mieć też pozwoleń na budowę zjazdów z dróg krajowych i wojewódzkich, czy zatok parkingowych na tych drogach. W takich przypadkach wymagane będą zgłoszenia.
"Ten projekt ustawy nie rozwiązuje oczywiście wszystkich problemów małych przedsiębiorców, ale jest to jakiś krok, żeby te bariery usuwać" - podsumował Haładyj.
PAP, MS