Informacje

Obrady Kongresu 590, fot. PAP/Darek Delmanowicz (3)
Obrady Kongresu 590, fot. PAP/Darek Delmanowicz (3)

Kongres 590: podsumowanie owocnego spotkania świata biznesu i polityki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 listopada 2016, 18:39

  • 2
  • Powiększ tekst

Prezentacja przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego "Konstytucji biznesu" była najważniejszym wydarzeniem zakończonego w piątek Kongresu 590. W dwudniowej imprezie udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes NBP Adam Glapiński.

Wśród głównych zasad zaprezentowanej w piątek przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego "Konstytucji biznesu" znalazły się m.in. "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", zasada pewności prawa gwarantująca, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana oraz "ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców.

tytuł

Według Morawieckiego zawarte w "Konstytucji biznesu" zapisy mają zmniejszyć biurokrację, uproszczą też życie przedsiębiorcom. "Wierzę, że stworzą nową przestrzeń wolności gospodarczej" - dodał.

»»» Całosć wystąpienia wicepremiera Mateusza Morawieckiego:

Kongres 590 (WIDEO): Mateusz Morawiecki "Konstytucja biznesu stworzy przedsiębiorcom nową przestrzeń wolności i współpracy"

Prezentacji założeń "Konstytucji biznesu" przysłuchiwali się m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

tytuł

Prezydent Duda, który uczestniczył w obydwu dniach kongresu, w piątek wziął udział w jednym z paneli, poświęconemu innowacjom. Przysłuchiwał się też wystąpieniu gościa specjalnego kongresu - wiceprezesa Google ds. polityki publicznej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Nicklasa Lundblada.

»»» Wystąpienie wiceprezesa Google na Kongresie 590:

Kongres 590 (WIDEO): Nicklas Lundblad, wiceprezes Google „Kluczem do rozwiązywania problemów także w biznesie jest ich zdefiniowanie, właściwe postawienie pytań”

Prezydent odwiedził także stoiska startupów i rozmawiał z ich przedstawicielami.

W trakcie kongresu prezydent Duda przyznał szesciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił prof. Janusza Filipiaka, założyciela firmy Comarch.

»»» Wystąpienie prezydenta w trakcie ceremonii wręczenia nagród:

Kongres 590 (WIDEO): Andrzej Duda Prezydent RP: Dziękuję przedsiębiorcom za inicjatywy i konkurencję

Na kongres składało się kilka bloków tematycznych, w ramach których odbyło się kilkadziesiąt paneli. Wśród poruszanych tematów były m.in. bariery rozwoju przedsiębiorczości w Polsce czy ekspansja firm z Polski na rynki zagraniczne.

Do Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjechali też reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Orange, Pratt&Whitney.

»»» Wideorelacja z Kongresu 590 na Stefczyk.tv:

Kongres 590, czyli wielkie święto polskiego biznesu (WIDEO)

Jednym z partnerów medialnych imprezy był miesięcznik „Gazeta Bankowa”

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze