Najbardziej prestiżowe wydarzenie gospodarcze w Polsce
Jakie są najważniejsze wyzwania dla polskiej gospodarki na najbliższe lata i dekady? Czy da się pogodzić troskę o klimat z twardą polityką energetyczną i polską racją stanu? Jak rozwijać nowoczesny biznes w dobrych relacjach z administracją publiczną? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzą uczestnicy i goście Kongresu 590. Najbardziej prestiżowe wydarzenie gospodarcze w Polsce startuje dziś, w poniedziałek 7 października
To już czwarta edycja Kongresu 590, tradycyjnie odbywającego się w Jasionce koło Rzeszowa. Jak przekonują organizatorzy, spotkanie jest unikalnym forum wymiany doświadczeń, idei i argumentów pomiędzy przedstawicielami biznesu, świata nauki, polityki i administracji. To miejsce, gdzie o przyszłości rozmawiają innowatorzy, twórcy kultury i liderzy opinii. O wyjątkowości Kongresu stanowi m.in. fakt, że patronują mu i wspierają najważniejsze instytucje państwa polskiego, z Prezydentem RP i Prezesem Rady Ministrów na czele.
W tym roku stawiamy na bardzo pogłębioną dyskusję o tym, co wynika z doświadczeń 30 lat wolnej Polski, 20 lat naszej obecności w NATO i piętnastolecia członkostwa w Unii Europejskiej. Będziemy rozmawiać między innymi o tym, jaka powinna być rola Polski w Europie, jak rozwijać gospodarkę, by sprostać rosnącym aspiracjom Polaków a także w jaki sposób możemy wygrać dla Polski czas dynamicznych zmian geopolitycznych i kolejnej rewolucji przemysłowej – mówi Łukasz Oprawski, prezes Kongresu 590.
Kongresowe dyskusje podzielono na bloki. Są wśród nich m.in. segmenty poświęcone klimatowi i energetyce, instytucjom i relacjom w świecie nowoczesnego biznesu a także nowym narzędziom współpracy naukowców z przedsiębiorcami. Nowym, niekonwencjonalnym formatem spotkań będą od tego roku specjalne fora tematyczne, dotyczące elektromobilności, gamingu czy handlu. Oprócz paneli dyskusyjnych organizatorzy proponują także przedsiębiorcom, głównie tym z sektora MSP udział w warsztatach tematycznych, wśród których będzie można dowiedzieć się o sposobach rozwijania biznesu na rynku azjatyckim, czy wykorzystaniu w swojej działalności najnowszych zdobyczy techniki, taki jak np. drony.
Chcemy tu zderzyć ze sobą idee, spojrzenia i pomysły na to, jak ma funkcjonować polska gospodarka. Liczymy na szczere, pełne konkretów rozmowy. Wierzymy, że wynikną z nich świetne, możliwe do szybkiego wdrożenia rozwiązania – mówi Łukasz Oprawski.
W Jasionce tradycyjnie nie zabraknie bardzo ciekawych gości ze świata, a zwłaszcza takich, których obecność dowodzi bardzo dobrego czasu, jaki przeżywają właśnie relacje polsko-amerykańskie, czego efektem może stać się także pogłębiona współpraca gospodarcza między naszymi krajami.
Jednym z gości Kongresu będzie prezes Spectrum Group George F. Close, który ma za sobą 30-letnią, zakończoną w randze generała służbę w Armii Stanów Zjednoczonych a także Thomas J. Lee, jeden z wizjonerów technologii blockchain, współtwórca Fundstrat Global Advisers.
Tradycyjnie też swoim patronatem i osobistą obecnością wesprą Kongres 590 prezydent Andrzej Duda a także premier Mateusz Morawiecki.
– Formuła Kongresu 590, w której na równych prawach prezentują swe poglądy najważniejsi politycy, urzędnicy, przedstawiciele biznesu i intelektualiści, po prostu się sprawdziła – podkreśla Łukasz Oprawski, przypominając, że w zeszłym roku do Jasionki przybyło ponad 6 tys. osób a Kongres relacjonowało blisko 600 dziennikarzy. – Jestem pewien, że w tym roku pobijemy te rekordy – dodaje prezes Kongresu 590.
(BZ)