Informacje

Polskie Tatry dla Zakopanego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 grudnia 2016, 16:18

    Aktualizacja: 16 grudnia 2016, 16:19

  • 3
  • Powiększ tekst

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zapowiedział podczas piątkowej sesji Rady Miasta, że do końca roku podpisze umowę z ministrem Skarbu Państwa, na mocy której cały majątek spółki Polskie Tatry, wart 200 mln zł, przejmie miasto. Miejscy radni w piątek podjęli uchwałę w tej sprawie.

W skład spółki wchodzi kilka hoteli oraz aquapark. "Wyrażam olbrzymią wdzięczność ministrowi za przychylność. To było olbrzymie zaangażowanie i olbrzymia nasza praca. Udało nam się przekonać polityków rządzących, że to krok w dobrą stronę - mówił Dorula.

Według burmistrza na mocy umowy z MSP miasto bezpłatnie otrzyma 72 proc. akcji spółki Polskie Tatry. Reszta udziałów - 28 proc. - już należy do Zakopanego.

.Na terenie miasta majątkiem tak olbrzymim powinien dysponować samorząd. Potrzeby naszego miasta są olbrzymie i mamy nadzieję, że ten majątek zostanie dobrze wykorzystany, że będzie służył dla dobra przedsiębiorców zakopiańskich, mieszkańców miasta i turystów - powiedział Dorula.

Porównał też wartość spółki do kwoty, za którą sprzedano Polskie Koleje Linowe (215 mln zł).

Z tego miejsca należy zaznaczyć, że szkoda, że tak stało się z majątkiem PKL-u, który mógł być również własnością samorządu, ale nie było przychylności politycznej - zaznaczył.

Władze miasta duże nadzieje, jeśli chodzi o wzmocnienie potencjału turystycznego i rekreacyjnego Zakopanego, wiążą z funkcjonowaniem aquaparku na Antałówce. Burmistrz zapowiedział "mocniejsze uwidocznienie" tej atrakcji w ofercie turystycznej miasta.

Spółka Polskie Tatry jest rentowna, ale ma obciążenie kredytem w wysokości ponad 18 mln zł. To dług, który powstał przy budowie aquaparku. Zdaniem burmistrza, spółka na tyle dobrze działa, że sama jest w stanie ten dług spłacić w ciągu 10 lat.

W skład majątku Polskich Tatr wchodzi m.in. hotel na Polanie Zgorzelisko w gminie Poronin. Burmistrz powiedział, że przedmiotem analizy będzie ewentualna sprzedaż tego obiektu.

Musimy opracować plan działania, który określi, z którego majątku bardziej będzie korzystało nasze miasto. W grę wchodzi możliwość sprzedaży hotelu Zgorzelisko, ale nie jest to jeszcze przesądzone - wskazał.

Do Polskich Tatr należą także obiekty hotelarskie położone u wylotu Doliny Białego w Zakopanem,które wymagają modernizacji. Burmistrz zapowiedział, że po przejęciu spółki władze miasta nie będą chciały inwestować w budowę nowych obiektów i pozostawią to przedsiębiorcom prywatnym.

Spółka Polskie Tatry powstała w połowie lat 90. W skład jej majątku, oprócz aquaparku, wchodzą dawne rządowe hotele dla dygnitarzy PZPR: "Tatry", "Pan Tadeusz" i "Telimena", zespół pensjonatów na zboczach Antałówki oraz zajazd w Kuźnicach.

PAP, RB

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze