W roku 2016 było najwięcej internetowych ofert pracy w historii
Miniony rok był dobry dla rynku wolnych miejsc pracy. Grudniowy Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmianę liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu a przygotowywany przez Katedrę Ekonomii WSIiZ oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), wzrósł nieznacznie.
U ubiegłym roku Barometr był średnio o 18% wyższy niż w roku poprzednim, co oznacza, że internetowych ofert pracy było najwięcej w historii. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o 1,6 punktu proc. (do listopada). Wzrost Barometru w minionym roku nie był już jednak tak szybki jak w dwóch poprzednich latach. Może to więc oznaczać prognozy okresu wolniejszej kreacji etatów i mniejszego spadku bezrobocia w roku bieżącym. W końcu grudnia ub. r. na polskich portalach internetowych pozostawało 165,4 tys. ogłoszeń o zatrudnieniu – czytamy w komunikacie BIEC.
Jak wynika z komunikatu BIEC, procentowo – w opisywanym okresie - najwięcej internetowych ofert pracy przybyło w południowo-wschodniej oraz środkowej Polsce.
Województwami, które szczególnie wyróżniały się pod względem napływu ofert pracy były woj. opolskie i podlaskie. Rozmieszczenie ofert pomiędzy województwami w ostatnich miesiącach nie przyjmuje wyraźnych wzorców czy tendencji, jednak w całym ubiegłym roku największy skumulowany, relatywny napływ ofert wystąpił w woj. mazowieckim, opolskim, pomorskim i wielkopolskim. W samym grudniu ub. r. liczba ogłoszeń o zatrudnieniu spadła w woj. dolnośląskim i śląskim, a w całym roku – w kujawsko-pomorskim i lubelskim. Świadczy to ogólnie o pogłębianiu się różnic pomiędzy województwami na rynku wolnych miejsc pracy – informuje BIEC.