Informacje

Rok 2017 zaczął się poprawą nastrojów konsumentów i lepszą oceną koniunktury

br

  • Opublikowano: 20 stycznia 2017, 13:45

  • Powiększ tekst

Oceny nastrojów konsumentów są lepsze niż w grudniu. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 2,5 p. proc. w stosunku do grudnia 2016 r. i ukształtował na poziomie -1,2. W porównaniu do stycznia 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,8 p. proc.

Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż przed miesiącem. Największy wzrost wystąpił w przypadku oceny możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 5,2 i 4,6 p. proc.). Nieznacznie obniżyły się jedynie oceny dotyczącej przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 0,5 pkt. proc.) - czytamy w informacji GUS.

Wskaźnik wyprzedzający ufności konsumenckiej (WWUK), który wskazuje oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 2,4 pkt.proc. wobec poprzedniego miesiąca i wyniósł -4,3. W styczniu br. WWUK osiągnął wartość o 6,6 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016r

Także w przypadku WWUK, dla większości składowych wystąpiły wartości wyższe niż przed miesiącem. Dotyczyło to przede wszystkim możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy i przyszłego poziomu bezrobocia (wyrost odpowiednio o 4,7 i 4,0 p. proc.). Nieznaczny spadek wystąpił dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 0,5 p. proc.) - podał GUS.

Jak informuje GUS w styczniu także dyrektorzy przedsiębiorstw zgłaszają wyższe oceny koniunktury, od tych z zeszłego miesiąca. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 2,7 (minus 2,6 w grudniu ub. r.). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,3 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 11,7 proc. (przed miesiącem odpowiednio 12,4 proc. i 15,0 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie zmienia się.

Przedsiębiorcy sygnalizują, że bieżąca produkcja jest ograniczana w większym stopniu niż w grudniu ub. r., ale w najbliższych miesiącach przewidywany jest jej niewielki wzrost. Portfel zamówień oceniany jest niekorzystnie, podobnie jak w grudniu ubiegłego roku. Prognozy w tym zakresie są pozytywne. Oceny bieżące i przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem – podał GUS w komunikacie.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.