Informacje

Minister budownictwa: Kodeks urbanistyczno-budowlany likwiduje „inwestorski tor przeszkód”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 stycznia 2017, 15:42

  • Powiększ tekst

Przygotowany projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego wpłynie na ułatwienia w realizacji inwestycji budowlanych i mieszkaniowych i zlikwiduje tym samym "inwestorski tor przeszkód" - poinformował w czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

Likwidujemy +inwestorski tor przeszkód+. To było potężne działanie związane z przygotowaniem projektu ustawy. Podczas konsultacji społecznych odbyło się kilkadziesiąt spotkań, w których brało udział wiele tysięcy osób - powiedział Adamczyk.

Wspomniany, przez szefa resortu budownictwa, kodeks odrzuca m.in. dotychczasowy system udzielania decyzji na budowę np. domu jednorodzinnego. I tak np. w miejscu, w którym nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego kodeks przewiduje likwidację decyzji o warunkach zabudowy. Występujące obecnie w przepisach różne rodzaje decyzji czy to wspomnianą o warunkach zabudowy, czy pozwolenie na budowę, zgłoszenie z projektem budowlanym, czy zgłoszenie zmiany użytkowania budynku zostaną zastąpione jedną „"zgodą inwestycyjną”. Ponadto Kodeks wprowadza 6 kategorii inwestycji. Pierwsze dotyczą obiektów o niskim zaawansowaniu technicznym i niewielkim lub prawie żadnym wpływie na otoczenie. W kategoriach od 3 do 6 ujęto bardziej skomplikowane inwestycje. Począwszy od domu jednorodzinnego, do budowy obiektów przemysłowych lub sportowych – np. stadionów.

Minister powiedział też, że program mieszkanie plus jest jednym z najważniejszych programów Prawa i Sprawiedliwości.

Jego realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem, który przedstawiliśmy na początku czerwca ubiegłego roku. Pilotaż, który jest realizowany powoduje, że praktycznie kilkanaście tys. mieszkań jest praktycznie zakontraktowanych. W dwóch miejscach trwa realizacja inwestycji mieszkaniowych a prawdopodobnie pod koniec roku pierwsze mieszkania z pilotażu zostaną oddane do użytku - powiedział Adamczyk.

Program mieszkanie plus to nie tylko realizacja inwestycji. To także inne komponenty. Wsparcie dla samorządów, które pozwoli wyzwolić inicjatywy inwestycyjne w obszarze budownictwa komunalnego, społecznego. To także rozwiązania prawne, które uruchomią potencjał spółdzielni mieszkaniowych w realizacji mieszkań, to też możliwości w zakresie odkładania oszczędności na mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym - dodał.

Minister powiedział, że proces legislacyjny w przypadku Narodowego Programu Mieszkaniowego powinien zostać zakończony do połowy tego roku.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.