Minister budownictwa: Kodeks urbanistyczno-budowlany likwiduje „inwestorski tor przeszkód”
Przygotowany projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego wpłynie na ułatwienia w realizacji inwestycji budowlanych i mieszkaniowych i zlikwiduje tym samym "inwestorski tor przeszkód" - poinformował w czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.
Likwidujemy +inwestorski tor przeszkód+. To było potężne działanie związane z przygotowaniem projektu ustawy. Podczas konsultacji społecznych odbyło się kilkadziesiąt spotkań, w których brało udział wiele tysięcy osób - powiedział Adamczyk.
Wspomniany, przez szefa resortu budownictwa, kodeks odrzuca m.in. dotychczasowy system udzielania decyzji na budowę np. domu jednorodzinnego. I tak np. w miejscu, w którym nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego kodeks przewiduje likwidację decyzji o warunkach zabudowy. Występujące obecnie w przepisach różne rodzaje decyzji czy to wspomnianą o warunkach zabudowy, czy pozwolenie na budowę, zgłoszenie z projektem budowlanym, czy zgłoszenie zmiany użytkowania budynku zostaną zastąpione jedną „"zgodą inwestycyjną”. Ponadto Kodeks wprowadza 6 kategorii inwestycji. Pierwsze dotyczą obiektów o niskim zaawansowaniu technicznym i niewielkim lub prawie żadnym wpływie na otoczenie. W kategoriach od 3 do 6 ujęto bardziej skomplikowane inwestycje. Począwszy od domu jednorodzinnego, do budowy obiektów przemysłowych lub sportowych – np. stadionów.
Minister powiedział też, że program mieszkanie plus jest jednym z najważniejszych programów Prawa i Sprawiedliwości.
Jego realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem, który przedstawiliśmy na początku czerwca ubiegłego roku. Pilotaż, który jest realizowany powoduje, że praktycznie kilkanaście tys. mieszkań jest praktycznie zakontraktowanych. W dwóch miejscach trwa realizacja inwestycji mieszkaniowych a prawdopodobnie pod koniec roku pierwsze mieszkania z pilotażu zostaną oddane do użytku - powiedział Adamczyk.
Program mieszkanie plus to nie tylko realizacja inwestycji. To także inne komponenty. Wsparcie dla samorządów, które pozwoli wyzwolić inicjatywy inwestycyjne w obszarze budownictwa komunalnego, społecznego. To także rozwiązania prawne, które uruchomią potencjał spółdzielni mieszkaniowych w realizacji mieszkań, to też możliwości w zakresie odkładania oszczędności na mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym - dodał.
Minister powiedział, że proces legislacyjny w przypadku Narodowego Programu Mieszkaniowego powinien zostać zakończony do połowy tego roku.
Na podst. PAP