Informacje

UOKiK znowu kwestionuje zapisy umów na kredyty we frankach

br

  • Opublikowano: 10 lutego 2017, 12:45

  • 2
  • Powiększ tekst

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakwestionował klauzule waloryzacyjne w umowach zawartych z Bankiem Millennium. Chodzi o cztery postępowania przed warszawskimi sądami, które dotyczą umów kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego – poinformował UOKiK.

Jak informuje Urząd, konsumenci domagają się od Banku Millennium zwrotu opłat pobranych w oparciu o niedozwolone postanowienia dotyczące waloryzacji kwoty i rat kredytu oraz ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Urząd uznał za sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy konsumentów. Nie informują one kredytobiorców jakie są warunki ubezpieczenia, jego zakres ani w jaki sposób przedsiębiorca wylicza kolejne opłaty z tego tytułu. Obciążają kredytobiorców kosztami świadczenia, podczas gdy jedynym jego beneficjentem jest bank. Jednocześnie konsumenci nie mogą sprawdzić za co tak naprawdę płacą. Prowadzi to do sytuacji, w której ryzyko gospodarcze wynikające z prowadzenia działalności bankowej jest przerzucane na klientów – napisano w komunikacie.

Na podstawie kwestionowanych klauzul waloryzacyjnych bank ustala sposób wyliczania wysokości kwoty i poszczególnych rat kredytu w oparciu o kursy kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego zawarte w tabeli. Urząd dodaje, że kredytobiorcy nie są w stanie zweryfikować, czym kieruje się bank w podejmowaniu decyzji o wysokości kursów walut. Właśnie dlatego, zdaniem UOKiK, klauzule te są niedozwolone.

Czytaj także: UOKiK kwestionuje umowy „frankowe”

Powiązane tematy

Komentarze