Informacje

Mateusz Morawiecki, Michel Sapin i Wolfgang Schaeuble na spotkaniu w Paryżu, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Mateusz Morawiecki, Michel Sapin i Wolfgang Schaeuble na spotkaniu w Paryżu, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Morawiecki opowiada się za twardymi negocjacjami z Londynem

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 22 lutego 2017, 17:26

    Aktualizacja: 22 lutego 2017, 22:17

  • 5
  • Powiększ tekst

Zgadzamy się z Francją i Niemcami, jeśli chodzi o podejście do Brexitu. Należy twardo negocjować reguły wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a jako kluczową stosować zasadę wzajemności – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów i rozwoju po spotkaniu z ministrami finansów Trójkąta Weimarskiego

W Paryżu odbyło się spotkanie ministrów finansów Polski, Niemiec i Francji, czyli krajów wchodzących w skład Trójkąta Weimarskiego. Po spotkaniu Mateusza Morawieckiego z Wolfgangiem Schäuble i Michelem Sapin polski wicepremier powiedział, że rozmowy dotyczyły m.in. wyzwań stojących aktualnie przed Unią Europejską, a także ich wpływu na finanse zarówno wspólnotowe, jak i poszczególnych państw członkowskich

Cieszę się, że zacieśniamy współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego. To ważne w czasach kryzysu migracyjnego i kwestii związanych z Brexitem - podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, Polska ma podobne do niemieckiego i francuskiego stanowisko w kwestii negocjacji z Wielką Brytanią – kluczowa powinna być zasada wzajemności.

Poza tym ministrowie rozmawiali m.in. o potrzebie ściślejszej współpracy między administracjami podatkowymi dla podniesienia efektywności w wykrywaniu i zwalczaniu oszustw podatkowych.

Mamy wspólne zdanie nt. konieczności uszczelniania systemu podatkowego na szczeblu europejskim i walki z rajami podatkowymi. Obszar współpracy widzimy również w kwestii podatku VAT. To dla moich odpowiedników i dla mnie jeden z priorytetów – powiedział Morawiecki.

Po spotkaniu Wolfgang Schäuble ogłosił, że Mateusz Morawiecki został zaproszony do wzięcia udziału w szczycie G20, organizacji grupującej najbardziej rozwinięte kraje świata oraz Unię Europejską. Tegoroczny szczyt odbędzie się w Niemczech, a – jak powiedział Schäuble – gospodarz ma prawo zaprosić do udziału jedno państwo. W tym roku takie zaproszenie dostała Polska.

Czytaj także O czym jeszcze rozmawiał Morawiecki w Paryżu

Powiązane tematy

Komentarze