Informacje

Fot. Fratria/Adam Chelstowski
Fot. Fratria/Adam Chelstowski

Kręcili karuzelą VAT-owską z użyciem niklu. Zostali zatrzymani przez ABW

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 marca 2017, 14:41

    Aktualizacja: 7 marca 2017, 14:41

  • 0
  • Powiększ tekst

Funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW zatrzymali kolejne dwie osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi. Chodzi o wyłudzenia VAT-u na kwotę ponad 53 mln zł

Informację o zatrzymaniu prokurenta i prezesa dwóch zarejestrowanych na Śląsku podmiotów gospodarczych przekazał we wtorek PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Śledztwo, w którym zarzuty usłyszało dotąd 14 osób, dotyczy wewnątrzwspólnotowego obrotu katodą niklową i innymi metalami nieżelaznymi. Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli na rachunkach bankowych podmiotów gospodarczych biorących udział w 7 mln zł.

Jak przekazał Żaryn, nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym m.in. zarzuty wyłudzenia podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zarzutami objęto wyłudzenia podatku VAT opiewające na kwotę ponad 53 mln zł.

Podejrzani to prokurent i prezes dwóch zarejestrowanych na terenie Śląska podmiotów gospodarczych, z których jeden zajmował się m.in. wewnątrzwspólnotowymi dostawami wyżej wymienionego asortymentu. Podejrzani brali udział w tzw. karuzeli podatkowej, uczestnicząc w łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. firm słupów zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. katodą niklową - poinformował Żaryn.

Towar faktycznie opuszczał granicę Polski, lecz za pośrednictwem szeregu zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy słupy. Nie odprowadzały one podatku VAT, a towar ponownie za pośrednictwem śląskiej firmy trafiał do czeskich podmiotów gospodarczych. Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu i dokonywaniu na szkodę Skarbu Państwa wyłudzeń podatkowych.

Jeden z zatrzymanych został aresztowany, wobec drugiego zastosowano inne, wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia.

Do tej pory w śledztwie postawiono zarzuty 14 osobom, trzy z nich trafiły do aresztu. Sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy - zaznaczył Żaryn.

Wyłudzenia podatku VAT w postaci tzw. transakcji karuzelowych skutkują wielomiliardowymi uszczupleniami budżetu państwa. W 2016 r. aparat skarbowy w woj. śląskim wykrył wyłudzenia VAT-u na łączną kwotę 1,8 mld zł; rzeczywista skala oszustw jest jednak znacznie większa – zaznaczają przedstawiciele skarbówki.

Powiązane tematy

Komentarze