Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wielkanoc - jak to robią w USA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 kwietnia 2017, 12:42

  • 4
  • Powiększ tekst

Zgodnie z tradycją wielkanocną w Stanach Zjednoczonych, tak jak w Polsce, pojawiają się kolorowe pisanki, króliczki i kurczaczki. Nie ma jednak święconki ani lanego poniedziałku, za to w niedzielę odbywa się poszukiwanie i turlanie wielkanocnych jaj.

Głównym, a zarazem jedynym dniem świątecznym w USA jest Wielka Niedziela, która zaczyna się od porannej mszy. Tradycyjnym posiłkiem tego dnia jest śniadanie, którego głównym daniem jest z reguły pieczona szynka, często towarzyszą jej przystawki składające się z jajek w różnej formie.

Także w niedzielę odbywają się dwie tradycyjne gry - zabawy wielkanocne dla dzieci: szukanie wielkanocnych jajek oraz toczenie jajek po trawniku. W pierwszej rodzice chowają w ogrodzie kolorowe jajka wielkanocne, najczęściej wypełnione słodyczami, a zadaniem dzieci jest ich znalezienie. Natomiast druga zabawa to wyścig, w którym dzieci toczą ugotowane na twardo i udekorowane jajka po trawniku.

Co roku w poniedziałek wielkanocny para prezydencka organizuje toczenie jajek po trawniku przed Białym Domem, zapraszając do zabawy rodziny. Tradycja ta została zapoczątkowana w 1878 roku, gdy prezydentem USA był Rutherford B. Hayes.

Amerykanie, tak jak Polacy, zdobią pisanki oraz dekorują swoje domy na Wielkanoc. Święta Wielkanocne są drugim po Halloween okresem największej sprzedaży słodyczy. Sklepy oferują zatrzęsienie różnego rodzaju łakoci w kształcie jajek i króliczków.

W większych miastach w USA w niedzielę odbywają się wielkanocne parady, na które kobiety zakładają strojne kapelusze, często z ozdobami związanymi z tematyką świąt. Tradycja ta zaczęła się w dziewiętnastym wieku w Nowym Jorku, gdzie po mszy świętej tłumy ruszały na Piątą Aleję, by pochwalić się wymyślnymi nakryciami głów.

Króliczek wielkanocny po raz pierwszy zawitał do USA na początku osiemnastego wieku wraz z niemieckimi imigrantami, którzy osiedlili się w Pensylwanii. Zgodnie z niemiecką tradycją o nazwie "Osterhase" dzieci robiły zdobione gniazda, do których króliczek wielkanocny składał pisanki.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze