Ministerstwo Rozwoju i koncern Emerson rozmawiają o współpracy
Koncern Emerson przedstawił Ministerstwu Rozwoju program, który może pomóc firmom m.in. osiągnąć wyższe wskaźniki zarządzania energią i emisjami - podał resort rozwoju. Dodano, że podniesienie konkurencyjności, w tym energochłonnych gałęzi przemysłu jest ważne dla Polski.
Przedstawiciele firmy Emerson, światowego lidera w zakresie inżynierii i technologii, przedstawili podczas spotkania w Ministerstwie Rozwoju program Operational Certainty. Program ten może pomóc polskim firmom przemysłowym osiągnąć wyższe wskaźniki w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności, produktywności oraz zarządzania energią i emisjami - czytamy w czwartkowym komunikacie MR.
W spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju uczestniczył David Farr, prezes i dyrektor zarządzający koncernu Emerson, oraz Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju.
Jak powiedział, cytowany w komunikacie David Farr, w dzisiejszych czasach konkurencyjność gospodarki związana jest z wykorzystaniem wiedzy.
Polska ma bardzo ważny i ambitny plan rozwoju. Wykorzystanie zaawansowanych technologii, opartych na przemysłowym internecie rzeczy (IoT) umożliwi przyspieszone wdrożenie tego planu i dlatego Emerson gotów jest zapewnić silne wsparcie dla inicjatywy Polska Platforma Przemysłu 4.0 - dodał.
Według resortu rozwoju inwestycje koncernu Emerson w Polsce wpisują się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Firma jest obecna w Polsce od ponad 25 lat, co sprawia, że zna realia polskiego rynku. Ufamy, że inwestując w rozwój swojego centrum badawczo-rozwojowego oraz w nowoczesne moce produkcyjne, Emerson przyczyni się do zwiększenia innowacyjności przemysłu w Polsce - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.
Dodał, że podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki, a w szczególności energochłonnych gałęzi polskiego przemysłu jest dla Polski ważne. "Technologia Plantweb firmy Emerson, w połączeniu z wiedzą i zasobami, ulokowanego w Warszawie europejskiego centrum eksperckiego dla energetyki, może stanowić dobrą podstawę dla rozwoju Krajowego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0." - zaznaczył wiceszef resortu rozwoju.
Emerson zatrudnia w Polsce ponad 500 osób. W Warszawie Emerson Automation Solutions ma europejskie centrum eksperckie dla przemysłu energetycznego oraz centrum badawczo-rozwojowe modelowania procesów technologicznych, gdzie tworzone jest stosowane na całym świecie oprogramowanie symulacyjne oraz części informatyczne technologii Plantweb.
"Koncepcja Plantweb wprowadzona została na rynek 20 lat temu jako pierwsza na świecie architektura cyfrowego zakładu produkcyjnego. W ostatnich latach była rozbudowywana o prosty, bezpieczny oraz obejmujący całe przedsiębiorstwa dostęp do danych i analiz, umożliwiając w ten sposób zakładom produkcyjnym osiągnięcie lepszych parametrów produkcyjnych. Jest to szczególnie istotne dla energochłonnych gałęzi przemysłu, które dzięki technologii Plantweb mogą podnieść bezpieczeństwo produkcji, poprawić jej niezawodność czy optymalizować zużycie energii i zasobów materiałowych" - wyjaśniono.
W Polsce znajduje się też największy w Europie zakład Emerson produkujący komponenty automatyki pneumatycznej.
Grupa Emerson ma w Europie siedem fabryk działających pod marką Asco, a na całym świecie 16. Koncern z siedzibą w St. Louis w USA jest jednym z liderów w produkcji systemów i urządzeń automatyki przemysłowej, systemów zasilania, technologii klimatycznych oraz rozwiązań dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jej sprzedaż w roku 2015 wyniosła 22,3 mld dol.
SzSz(PAP)