Informacje

Co trzecie mieszkanie w największych miastach kupowane jest w celach inwestycyjnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 kwietnia 2017, 15:05

  • 1
  • Powiększ tekst

Inwestorzy indywidualni odpowiadali za szacunkowo 29% zakupów mieszkań dokonanych w sześciu największych miastach Polski w 2016 r., wynika z badania firmy REAS

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych możemy wyróżnić dwa główne motywy nabywców. Pierwszy to poprawa warunków mieszkaniowych poprzez zakup pierwszego bądź kolejnego mieszkania. Natomiast drugim motywem są zakupy w celach inwestycyjnych, w tym przez inwestorów indywidualnych.

Oszacowaliśmy udział zakupów inwestycyjnych w 6 największych miastach w 2016 r. na średnim poziomie ok. 29%, co daje nam informację o zakupie przez tych nabywców ok. 18 tys. mieszkań - powiedziała konsultant Urszula Ołowniuk podczas Seminarium REAS.

Z szacunków REAS, popartych deklaracjami deweloperów, wynika, że udział inwestorów indywidualnych w zakupach mieszkań był dla sześciu badanych rynków zróżnicowany. W Warszawie wyniósł w ub.r. 28%, w Krakowie 33%, Wrocławiu 27%, Trójmieście 33%, Poznaniu 20% i w Łodzi 33%.

"Skąd tak duży udział inwestorów na rynku? Z pewnością jednym z czynników jest stosunkowo niska konkurencja innych możliwości inwestycyjnych. Co prawda, inwestowanie w nieruchomości jest bardziej ryzykowne, jednak inwestorzy biorą pod uwagę duży popyt na mieszkania do wynajęcia i wierzą, że bez problemu znajdą najemców" - powiedziała także Ołowniuk.

REAS zbadała także strukturę mieszkań kupowanych przez inwestorów indywidualnych na przykładzie rynku warszawskiego. Analiza pokazuje, że 76% nabytych przez nich lokali miało powierzchnię poniżej 45 m2. Najczęściej wybierane były mieszkania 2-pokojowe o powierzchni 35-45 m2 (40% ogółu), w dalszej kolejności jednopokojowe kawalerki (26%). 10% zakupów inwestycyjnych przypadło na mieszkania 2-pokojowe o powierzchni poniżej 35 m2, 16% na 2-pokojowe o powierzchni o pow. 45-55 m2, 5% na mieszkania 2-pokojowe powyżej 55 m2, a tylko 3% na mieszkania 3-pokojowe i większe.

ISBnews, PAP

Powiązane tematy

Komentarze