Informacje

Oszczędności gospodarstw domowych wzrosły o 2,8% do 1 315 mld zł w I kw.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2017, 15:06

  • 0
  • Powiększ tekst

Wartość oszczędności polskich gospodarstw domowych wzrosła o ponad 36 mld zł w ciągu trzech miesięcy do 1 315 mld zł na koniec I kw. 2017 r., podały Analizy Online

W ujęciu wartościowym największy wpływ na wzrost oszczędności w I kwartale 2017 roku miały otwarte fundusze emerytalne (OFE), które z racji wysokiego udziału akcji w portfelach, czerpały korzyści z umocnienia warszawskiego parkietu. W zaledwie 3 miesiące aktywa w nich zgromadzone zwiększyły się o ponad +14 mld zł (+9,3%). To najlepszy okres od III kwartału 2013 roku, w którym przyrost wyniósł blisko +20 mld zł - czytamy w raporcie.

Wpływ transferów środków z ZUS był niewielki, co wynika z niższych wpłat do systemu kapitałowego, jak i stopniowego przenoszenia z OFE do ZUS środków osób osiągających wiek przedemerytalny (tzw. mechanizm „suwaka"), podano także.

Do istotnego przyrostu oszczędności w I kwartale przyłożyły się także aktywa o defensywnym charakterze. Chodzi o bezpośrednie inwestycje w dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa oraz o środki spoczywające na bankowych rachunkach. W przypadku gotówki odnotowaliśmy bowiem spadek o -1,2 mld zł (do 173,2 mld zł)" - czytamy dalej.

Według Analizy Online, depozyty złotowe i walutowe są ostatnio najszybciej przyrastającym aktywem finansowym w posiadaniu gospodarstw domowych.

Choć w I kwartale miały dość wysoki udział we wzroście oszczędności Polaków, to był on nieco niższy niż w poprzednich kwartałach. W ciągu trzech miesięcy wartość depozytów ulokowanych w bankach i SKOK-ach powiększyła się o ponad +8,8 mld zł do 733 mld zł, podczas gdy w poprzednim kwartale było to +26 mld zł - zwracają uwagę Analizy Online.

Na rachunkach bieżących i ROR-ach gospodarstwa domowe na koniec marca br. zgromadziły 415 mld zł, o ponad 13 mld zł więcej niż na koniec grudnia 2016 roku. Tymczasem wartość środków ulokowanych na depozytach terminowych zmniejszyła się w tym okresie o 4,6 mld zł do 318 mld zł na koniec marca. W sumie oszczędności trzymane na rachunkach i depozytach odpowiadają za ponad 55% oszczędności Polaków.

W ostatnich miesiącach pewien renesans przeżywają obligacje Skarbu Państwa, które nigdy nie stanowiły istotnego składnika naszych oszczędności (zaledwie 1% na koniec marca). W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku ich wartość powiększyła się o ponad +1 mld zł, najwięcej od IV kwartału 2013 r. - czytamy także.

(ISBnews)SzSz

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze