Informacje

12 projektów w II etapie konkursu architektonicznego w ramach Mieszkania plus

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 lipca 2017, 10:38

    Aktualizacja: 1 lipca 2017, 10:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Zakończył się pierwszy etap konkursu architektonicznego na koncepcje modelowego domu wielorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus, organizowanego przez BGK Nieruchomości - poinformował w piątek bank w komunikacie. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 12 projektów.

Jak przypomniał BGKN, "celem konkursu, który ruszył 23 marca, jest promowanie właściwych standardów kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, a także nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych". Modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt budowy nie może przekroczyć 2 tys. złotych netto za mkw.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie członek zarządu BGKN Grzegorz Muszyński, "realizując program Mieszkanie Plus, rozwijamy rynek dostępnych cenowo komercyjnych mieszkań na wynajem, które na trwałe wpiszą się w krajobraz miast oraz posłużą wielu pokoleniom Polaków".

Szukamy mądrych i innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego. Chcemy stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń zapewniającą komfort przyszłym najemcom, ale przy niższych kosztach budowy odpowiadających dzisiejszym możliwościom technologicznym - dodał.

Przewodniczącym sądu konkursowego był prezes BGKN Mirosław Barszcz. Oprócz niego w sądzie znaleźli się doświadczeni architekci.

Jeden z nich, Witold Zandfos cytowany w komunikacie ocenił, że "połączenie programu, który realizuje tak ważną misję, jaką jest poprawa warunków mieszkaniowych Polaków i idei, która przyświeca temu konkursowi może przynieść prawdziwą rewolucję".

Jak wskazał w informacji prasowej inny architekt Stanisław Niemczyk, sąd konkursowy zwracał uwagę na projekty, w których na pierwszym miejscu był człowiek.

Mieszkanie powinno być miejscem, w którym czujemy się dobrze na każdym etapie swojego życia - mówił.

W drugim etapie autorzy 12 prac zakwalifikowanych do kolejnego etapu dopasują swoją koncepcję do uwarunkowań konkretnej działki.

W konkursie przewidziano 3 nagrody i 3 wyróżnienia na łączną kwotę 180 tys. zł. Ponadto, autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień, których przedmiotem będzie opracowanie projektów stanowiących podstawę do realizacji pierwszych inwestycji w ramach programu wdrażanego przez BGK Nieruchomości.

Zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników konkursu poznamy 12 września podczas uroczystej gali połączonej z wystawą prac.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r.; zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi.

BGKN zakłada, że na koniec 2017r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze