Informacje

Zarzuty dla członków grupy wyłudzającej podatek VAT

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 lipca 2017, 13:55

  • 0
  • Powiększ tekst

Zarzuty dotyczące wyłudzenia podatku VAT w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy - postawiła 10 podejrzanym Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Trzech z nich trafiło do aresztów pod zarzutem kierowania grupą przestępczą.

Prokuratura Krajowa poinformowała w czwartek w komunikacie przesłanym PAP, że ze wstępnych ustaleń wynika, że na działalności grupy Skarb Państwa stracił 7 mln zł.

10 podejrzanych zostało zatrzymanych we wtorek przez rzeszowski CBŚP na polecenie prokuratora. Wśród zatrzymanych są osoby, które zorganizowały przestępczy proceder i kierowały nim: Maciej P., Piotr C. oraz Kamil C.

Prokuratura zarzuciła zatrzymanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej lub kierowania nią, oszustwa znacznej wartości, bezprawny zwrot podatku, oszustwa podatkowe, nierzetelne wystawianie faktur, a także pranie brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami.

Łączna szacowana wartość uszczuplenia w podatku od towarów i usług, jaka znalazła odzwierciedlenie w postanowieniach o przedstawieniu zarzutów, określona została na kwotę około 7 milionów złotych - podała PK.

Trzech podejrzanych o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą sąd - na wniosek prokuratora - aresztował w środę na dwa miesiące. W stosunku do pozostałych siedmiu podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe i dozór policji.

PK poinformowała w komunikacie, że śledztwo nadzorowane przez rzeszowską prokuraturę regionalną obejmuje działalność kilkunastu podmiotów gospodarczych zaangażowanych w fikcyjny obrót towarami (blachy i folii stretch).

Jak ustalono do wyłudzania zwrotu podatku VAT wykorzystywane były zarówno firmy zarządzane przez organizatorów przestępczego procederu, kontrolowane przez nich firmy +słupy+, jak również, w roli tzw. buforów, firmy zarządzane przez osoby trzecie - poinformowała PK.

Mechanizm przestępczy polegał na wielokrotnym obrocie tym samym towarem (folią stretch oraz blachą) pomiędzy powiązanymi firmami. Wystawiały one fikcyjne faktury sprzedaży produktów, wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów lub eksportu do firmy zagranicznej, a następnie ponownym wprowadzeniu tego samego towaru na terytorium Polski.

Formą dokumentowania fikcyjnych transakcji były podrobione, bądź poświadczające nieprawdę faktury VAT. Nie odzwierciedlały one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, na podstawie których składane były deklaracje do właściwych miejscowo urzędów skarbowych. Stanowiły one podstawę do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT, bądź zastosowania prawa do zaliczenia podatku naliczonego na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych - napisała PK w komunikacie.

Prok. Grzegorz Zarański, naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie poinformował PAP, że wszystkim podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze