Informacje

BOŚ: możliwy dalszy spadek stopy bezrobocia, ale już wolniejszy

br

  • Opublikowano: 25 lipca 2017, 11:14

    Aktualizacja: 25 lipca 2017, 11:15

  • Powiększ tekst

Zdaniem ekonomistów BOŚ, czerwiec to tradycyjnie kolejny miesiąc spadku stopy bezrobocia z tytułu efektów sezonowych tj. wzrostu zatrudnienia w części sektorów gospodarki w cieplejszej części roku. I to właśnie ten efekt – w ich ocenie - był dominującym dla spadku stopy bezrobocia w skali miesiąca.

Szacujemy, że skala spadku stopy bezrobocia skorygowanej o sezonowość wyniosła 0,05 pkt. proc., co przy zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku wskazuje na stabilizację stopy bezrobocia (po oczyszczeniu z wpływu czynników o charakterze sezonowym) na poziomie 7,5 proc. Takie dane wskazują już na trzeci miesiąc z rzędu na dużo wolniejszy spadek stopy bezrobocia wobec sytuacji z przełomu roku. Podobnie od kilku miesięcy stabilizuje się (przestaje się obniżać) roczna dynamika liczby bezrobotnych – komentują ekonomiści BOŚ.

Jak dodają, w czerwcu utrzymywał się solidny spadek (w ujęciu zmian rocznych) nowo zarejestrowanych bezrobotnych, co jest spójne z utrzymującym się wysokim popytem na pracę w gospodarce.

Spadek liczby wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy niesubsydiowanej utrzymuje się od wielu miesięcy, niemniej w ostatnim czasie jeszcze nasilił się . Jednocześnie w II kw. br. odnotowano silne spadki (nie notowane od ponad dwóch lat) liczby bezrobotnych wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy subsydiowanej. Przy bieżącej korzystnej sytuacji na rynku pracy obniżyła się zapewne skala publicznych interwencji na rynku pracy, co dodatkowo hamuje dalszy spadek stopy bezrobocia, która utrzymuje się na najniższym w historii danych poziomie.

Zdaniem analityków banku w kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszego, jednak coraz wolniejszego spadku stopy bezrobocia rejestrowanego.

Szacujemy, że na koniec 2017 r. stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się w kierunku 7,0 proc. Do III kw. efekty sezonowe będą zaniżać stopę bezrobocia, która spadnie za pewne w kierunku 6,5 proc., po czym pod koniec roku, przeciwny wpływ efektów sezonowych będzie skutkował wzrostem stopy bezrobocia – piszą w komentarzu.

Czytaj także: Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 7,1 proc.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych