Bezrobocie spada szybciej niż prognozuje rynek
Jak poinformował GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu spadła do 8,1 proc. z 8,5 proc. w lutym. Dane okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych, gdzie konsensus wskazywał na spadek stopy bezrobocia do 8,2 proc. - komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Stopa bezrobocia ponownie obniżyła się w marcu, przy czym spadek spowodowany był nie tylko wciąż zmieniającymi się (na korzyść pracowników i poszukujących pracy) warunkami na rynku pracy, ale także czynnikami sezonowymi. Wraz z przyjściem wiosny rozpoczęły się bowiem prace w rolnictwie, sadownictwie oraz na szerszą skalę w budownictwie.
Dodaje, że w kolejnych miesiącach br. stopa bezrobocia rejestrowanego będzie nadal zmniejszać się, do czego przyczyniać się będzie m.in. wzrost inwestycji w gospodarce.
Przestrzeń do spadku stopy bezrobocia, jak wskazują statystyki BAEL-owskie, jest jeszcze duża. Na koniec br. może ona wynieść, według moich szacunków, 6,5-6,7 proc., co byłoby kolejnym rekordowym wynikiem biorąc pod uwagę ostatnie 25 lat – napisała w komentarzu do danych GUS Kurtek.
Jak oceniają ekonomiści z banku BOŚ, marzec zwyczajowo jest pierwszym miesiącem, kiedy bezrobocie spada właśnie z powodu efektów sezonowych. Jednakże dodają, że trend spadkowy stopy bezrobocia – po wykluczeniu wspomnianych efektów – był w marcu kontynuowany.
Opublikowane dane potwierdzają dotychczasowy obraz poprawy popytu na pracę w gospodarce. Cały czas utrzymuje się także wysoka skala rocznego spadku liczby bezrobotnych. Ten obraz jest spójny z notowanym już od kilku kwartałów wyraźnie wyższym popytem na pracę i podwyższonymi dynamikami zatrudnienia. Choć cały czas utrzymuje się solidny spadek liczby osób wyrejestrowanych z bezrobocia, to dużo silniejszy spadek liczby nowozarejestrowanych bezrobotnych skutkuje spadkiem liczby osób bezrobotnych i stopy bezrobocia ogółem – napisali w komentarzu analitycy BOŚ.
Według ich szacunków stopa bezrobocia po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym obniżyła się do ok. 7,6 proc. z 7,7 proc. notowanych w lutym.
W 2017r. oczekujemy dalszego spadku stopy bezrobocia. Biorąc pod uwagę bieżące silniejsze spadki stopy bezrobocia, silniej poprawiającą się sytuację gospodarczą na przełomie 2016 i 2017r. szacujemy, że na koniec 2017 r. stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się w kierunku 7,0 proc. Do III kw. efekty sezonowe będą zaniżać stopę bezrobocia, która spadnie zapewne w kierunku 6,5 proc., po czym pod koniec roku, przeciwny wpływ efektów sezonowych będzie skutkował wzrostem stopy bezrobocia – prognozują ekonomiści BOŚ.