Informacje

Analitycy oczekują dalszego spadku bezrobocia

br

  • Opublikowano: 25 stycznia 2017, 10:25

    Aktualizacja: 25 stycznia 2017, 10:28

  • Powiększ tekst

Wzrost stopy bezrobocia w grudniu wynikał wyłącznie z wpływu efektów o charakterze okresowym, tj. ograniczenia zatrudnienia w chłodniejszej części roku w części sektorów gospodarki (np. budownictwo, turystyka). Według naszych szacunków stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu tych efektów obniżyła się w grudniu 2016 r. do 8,3 proc. z 8,4 proc. odnotowanych w listopadzie napisali w komentarzu analitycy Banku Ochrony Środowiska. **

Jak oceniają analitycy banku, taki wynik wskazuje na kontynuację trendu spadku stopy bezrobocia, co prawda w nieco słabszym tempie niż w 2015r., niemniej do historycznie niskich poziomów.

GUS poinformował, że stopa bezrobocia w grudniu 2016 r. wyniosła 8,3 proc. wobec 8,2 proc. w listopadzie. Według GUS liczba zarejestrowanych bezrobotnych w opisywanym czasie wyniosła 1.335,2 tys osób.

W 2017r. oczekujemy dalszego spadku stopy bezrobocia, niemniej jego tempo będzie nadal słabnąć. Szacujemy, że na koniec 2017 r. stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się w kierunku 7,5%. Podtrzymujemy nasze założenia nt. ograniczonego potencjału do dalszego spadku stopy bezrobocia z tytułu czynników stricte cyklicznych w dłuższym okresie – napisali analitycy BOŚ.

Cały czas najważniejszym czynnikiem wpływającym na spadek stopy bezrobocia jest wyraźny spadek (w ujęciu zmian rocznych) liczby osób napływających do bezrobocia, który przewyższa skalę spadku liczby osób wyrejestrowanych z bezrobocia, w szczególności wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy. Taka sytuacja spójna jest także z danymi dot. zatrudnienia, wg których utrzymuje się silny popyt na pracę (choć nie tak mocny jak w 2015r.).

Choć podtrzymujemy oczekiwania przyspieszenia dynamiki wzrostu PKB w kwartałach kolejnych uważamy, że skala tego przyspieszenia nie będzie wystarczająca dla silniejszego wzrostu zatrudnienia. W rezultacie w kolejnych kwartałach oczekujemy mniejszego niż dotychczas tempa wzrostu zatrudnienia i tym samym wolniejszego spadku stopy bezrobocia – będzie to efekt utrzymującej się korzystnej sytuacji na rynku pracy, przy już ograniczonym potencjalne do wzmocnienia trendu poprawy sytuacji – czytamy w komentarzu BOŚ.

Czytaj także: GUS o bezrobociu

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych