Informacje

PGNiG złożyło wniosek w I fazie procedury rezerwacji mocy w Korytarzu Norweskim

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 lipca 2017, 17:02

  • Powiększ tekst

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) złożyło wniosek w pierwszej fazie procedury rezerwacji mocy przesyłowych w gazociągach, które połączą złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez Danię z Polską, podała spółka

Procedura rezerwacji mocy przesyłowych ogłoszona została przez operatorów gazociągów przesyłowych w Polsce i w Danii. Zgodnie z deklaracjami operatorów gazociągów, połączenie (w tym gazociąg Baltic Pipe z Danii do Polski) umożliwi dostawy do Polski około 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie. PGNiG oczekuje, że przesył gazu tym połączeniem będzie możliwy pod koniec 2022 roku - czytamy w komunikacie.

Połączenie gazociągów z Norwegii przez Danię do Polski jest najważniejszym tego typu przedsięwzięciem w naszej części kontynentu, ponieważ zapewni naszym odbiorcom zdywersyfikowane dostawy gazu na bezpiecznych i rynkowych warunkach. Planujemy wziąć udział także w drugiej fazie procedury, która rozpocznie się 5 września 2017 roku, a zakończy podpisaniem ostatecznych umów o wielkości przydzielonej mocy przesyłowej – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Obecnie PGNiG posiada na Norweskim Szelfie Kontynentalnym 18 koncesji poszukiwawczych i produkcyjnych obejmujących pięć złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog), o zasobach węglowodorów w wysokości 78 mln baryłek ekwiwalentu ropy (wg stanu na 1 stycznia 2017 r.). W przypadku dwóch koncesji poszukiwawczych PGNiG pełni również funkcję operatora koncesji.

Przewidywana wielkość produkcji ze złóż norweskich w 2017 r. to 571 tys. ton ekwiwalentu ropy naftowej i 0,5 mld m3 gazu ziemnego, podano także.

PGNiG będzie brało udział w kolejnych rundach koncesyjnych oraz projektach akwizycji złóż, aby - zgodnie ze Strategią - w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie 2,5 mld m3 gazu rocznie.

Spółka podała, że możliwość sprowadzania gazu wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez Danię do Polski zwiększy dywersyfikację źródeł dostaw surowca i przyczyni się do wzrostu konkurencyjności rynku gazu w Polsce i regionie Europy Środkowo–Wschodniej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)SzSz

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych