Informacje

Eurostat: inflacja w strefie euro w lipcu jest szacowana na 1,3 proc.

br

  • Opublikowano · 31 lipca 2017, 11:45

    Aktualizacja · 31 lipca 2017, 11:45

  • 0
  • Tagi: ceny Eurostat finanse GUS inflacja
  • Powiększ tekst

Inflacja w lipcu w strefie euro – według szybkiego szacunku wyniosła 1,3 proc. wobec 1,3 proc. w czerwcu i 0,2 proc. w lipcu 2016 r. - poinformowało europejskie biuro statystyczne Eurostat.

Dzisiaj GUS poda szybki szacunek inflacji za lipiec w Polsce. Według analityków wzrost cen towarów i usług w tym miesiącu ustabilizował się na poziomie zbliżonym do czerwca, kiedy to wskaźnik ten wyniósł 1,5 proc.

Nasza prognoza zakłada stabilizację rocznego indeksu CPI na poziomie 1,5 proc. rdr. Można się przy tym spodziewać, w kontekście ostatnich wzrostów cen ropy naftowej, że po czerwcowo-lipcowym dołku kolejne miesiące przyniosą wzrosty CPI – piszą w komentarzu ekonomiści BGK.

Wpływ na polskie aktywa mogą mieć dzisiejsze i jutrzejsze dane z gospodarki tzn. inflacja CPI oraz PMI dla przemysłu jutro. Nasze prognozy dla tych wskaźników kształtują się następująco 1,6 proc. inflacja CPI r/r, natomiast PMI 52,9. - czytamy w komentarzu Raiffeisen Polbank.

Konsensus i my zakładamy przyspieszenie względem 1,5 proc. r/r odnotowanych w czerwcu. Opublikowany przez GUS w piątek raport o stanie ziemiopłodów może oznaczać zapowiadać wyższe ceny owoców w lipcu i kolejnych miesiącach, pokazując istotny ubytek w plonach m.in. jabłek i owoców pestkowych. Z drugiej strony, deszczowa pogoda utrudniła opryski, więc jakość owoców będzie niższa, co zapewne nieco ograniczy wzrostową tendencję cen – oceniają analitycy BZ WBK.

Komentarze