
WIG20 najwyżej od 14 lat
Podczas trwającego sezonu wynikowego w USA, który według FactSet przebiega bardzo pomyślnie, blisko 87 proc. spółek przekroczyło oczekiwania analityków spośród ponad 45 firm, które już opublikowały wyniki. Kalendarz ekonomiczny na piątek jest stosunkowo ubogi – poznamy dziś dane dotyczące nastrojów konsumenckich w USA oraz wstępne oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów.
Czwartkowa sesja na europejskich giełdach przebiegała pod znakiem wzrostów. Najmocniej wyróżnił się turecki indeks BIST100, który zyskał 2,46 proc., a ponad 500 spółek notowanych na giełdzie w Stambule zakończyło dzień na plusie. Solidne wzrosty odnotował również niemiecki DAX, rosnąc o 1,51 proc., głównie dzięki dobrej kondycji sektora technologicznego (w tym SAP, który zyskał 2,25 proc.) oraz przemysłowego. Francuski CAC40 zakończył dzień wzrostem o 1,29 proc., hiszpański IBEX35 zyskał 0,78 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,52 proc.. Pomimo ostatnich prób powrotu kursu EUR/USD w okolice 1,17, notowania spadły do poziomu 1,16.
Również na krajowym rynku indeksy zakończyły dzień na plusach. Po blisko 14 latach WIG20 zamknął sesję powyżej poziomu 2900 punktów — po raz ostatni miało to miejsce w 2011 roku. Na koniec dnia indeks zyskał 1,30 proc., głównie dzięki silnym wzrostom w sektorze bankowym. mBank zakończył sesję z imponującym wynikiem +5,42 proc., a akcje Santander Banku wzrosły o 2,92 proc.. Indeks WIG-Banki zakończył dzień 2,45 proc. na plusie. Wzrosty odnotowały również indeksy średnich i małych spółek — mWIG40 zyskał 0,94 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,55 proc..
Podczas trwającego sezonu wynikowego, który według FactSet przebiega bardzo pomyślnie, blisko 87 proc. spółek przekroczyło oczekiwania analityków spośród ponad 45 firm, które już opublikowały wyniki. Dodatkowo, dobre nastroje na indeksach wsparły zaskakujące dane dotyczące amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która w czerwcu wzrosła o 0,6 proc. m/m, znacząco przewyższając prognozy zakładające wzrost na poziomie 0,1 proc.. Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych również była niższa od prognoz i wyniosła 221 tysięcy, co stanowiło wynik o 12 tysięcy niższy od oczekiwań. Tak pozytywne informacje, mimo trwającego sporu pomiędzy Trumpem a Powellem, pozwoliły indeksowi S&P500 zakończyć dzień wzrostem blisko 0,54 proc., a Nasdaq zyskał 0,75 proc..
W godzinach porannych indeks Hang Seng zyskuje ponad 0,7 proc., natomiast japoński Nikkei traci około 0,2 proc. Kalendarz ekonomiczny na piątek jest stosunkowo ubogi – poznamy dziś dane dotyczące nastrojów konsumenckich w USA oraz wstępne oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów. W tym tygodniu czekają nas także wybory do japońskiej Izby Wyższej zaplanowane na 20 lipca. Koalicja Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) i Komeito musi zdobyć około 50 mandatów, aby utrzymać większość, jednak sondaże wskazują, że będzie to wyjątkowo trudne zadanie. Kontrakty terminowe sugerują, że sesje w Europie i Polsce rozpoczną się od wzrostów. Przyszły tydzień zapowiada się bardzo interesująco dla inwestorów – poznamy wówczas wyniki takich spółek jak Coca-Cola, Intel, Tesla, Alphabet, oraz IBM.
Michał Kozak, Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego, Dom Inwestycyjny Xelion
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.